Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, ‘Makedonya ile yaşanan isim değişikliği krizi’ nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. Hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi Başkanı olan Kammenos,“Bağımsız Yunanlar hükümetten ayrılıyor” dedi.

Savunma Bakanının istifası üzerine Başbakan Çipras, meclisten güvenoyu isteyeceğini açıkladı.

Kammenos, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaklaşık yarım saatlik görüşmesinin ardından Başbakanlık binası önünde gazetecilere açıklamada bulundu.

Yaklaşık 4 yıldır ‘milli birlik hükümetinde’ yer alarak ülkeyi memorandumlardan çıkardıklarını ifade eden Kammenos, “Makedonya’nın ismi konusunda bu iş birliğinin devam edemeyeceğini Başbakan’a söyledim. Hükümette kalamayız” dedi.

Kammenos, Başbakana iş birliği için teşekkür ettiğini belirterek “Bağımsız Yunanlar hükümetten ayrılıyor” ifadesini kullandı.

Çipras başkanlığındaki SYRIZA’nın 300 sandalyeli parlamentoda 145 milletvekili bulunuyor. ANEL Partisi’nin ise 7 sandalyesi var.

MAKEDONYA İSİM DEĞİŞİKLİĞİNİ MECLİSTE ONAYLADI

Geçtiğimiz günlerde Makedonya meclisi, ülkenin isminin resmen ‘Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ (Republika Severna Makedonija) olarak değiştirilmesini içeren yasayı onayladı.

120 sandalyeli mecliste yapılan oylamada 81 milletvekili ülkenin isminin değiştirilmesine ‘evet’ dedi.

Öneriye karşı çıkan İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) öncülüğündeki muhalefet ise Yunanistan ile varılan anlaşma kapsamında sunulan tasarıyı, oylamaya katılmayarak boykot etti.

Anlaşmanın hayata geçirilmesi için Yunanistan meclisinin de kabul etmesi gerekiyor.

Atina ve Üsküp Makedonya’nın adını “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirme konusunda anlaşsa da, iki tarafta da çatlaklar baş göstermişti.

Makedonya Cumhurbaşkanı Corge İvanov, “anayasayı ihlal ettiği” gerekçesiyle tarihi anlaşmayı imzalamayı red ederken, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise hem ülkenin savunma bakanı hem de ana muhalefetin baskısı altında.

Yunanistan ile yaşanan kriz, ülkenin Yugoslavya’dan ayrılarak 1992’de “Makedonya” ismi altında bağımsızlığını ilan etmesiyle başladı.Yunanistan’ın kuzeyinde Makedonya diye bir bölge olması nedeniyle, aynı isme sahip komşu ülkenin burada toprak iddia etmesinden endişe ediliyordu.

Kaynak: Ajanslar, Sputnik, Euronews,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here