İngiltere’nin Uçak Gemisi Görev Gücü Kuzey Denizi’nde toplandı

0
1325

Karliyet Donanması’nın HMS Queen Elizabeth uçak gemisinden oluşan Uçak Gemisi Görev Gücü ABD ve Hollanda deniz unsurlarının eklenmesi ile Kuzey Denizi’nde bir araya geldi.

Görev gücü HMS Queen Elizabeth, 9 gemi, 26 uçak ve helikopter, yaklaşık 3 bin personelden oluşuyor. Grupta Karaliyet donanmasından HMS Queen Elizabeth uçak gemisi, HMS Defender, HMS Diamond, HMS Northumberland, HMS Kent, RFA Fort Victoria ve RFA Tideforce, ABD Donanmasından USS The Sullivans ve Hollanda donanmasından HNLMS Evertsen bulunuyor.

Diğer ülkelerin katlımıyla uyumlu Uçak Gemisi Görev gücünü temsil ettiğini vurgulayan görev gücü komutanı Komodor Steve Moorhouse, “Denizde, denizin altında, havada, karada ve siber uzayda birlikte savaşmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisi, personelinde COVID-19 testi pozitif çıkması üzerine faliyetlerini bir süre ertelemiş; NHS Test ve İzleme Merkezi tarafından mürettebatın geri kalanın durumu onaylandıktan sonra gemi yola çıkmıştı.

Karaliyet Uçak Gemisi Görev Gücü NATO ve ABD müttefikleriyle birlikte yapılan tatbikatlarda, birlikte çalışabilirlik ve amiral gemisi olarak hareket etme yeteneğini test etmek için Kuzey Denizinde bulunuyordu.

Uçak gemisi RAF ve ABD Deniz Piyadelerinin F-35B filolarına ev sahipliği yapıyor.Gemi ilk defa bu kadar sayıda savaş uçağını güvertede bulunduruyor.

Uçak Gemisi Görev Gücünde RAF’ın 617 Filosu (The Dambusters) ve ABD Deniz Piyadeleri VMFA-211 (The Wake Island Avengers) F-35B filoları gemide görev yapıyor.

Kraliyet donanması, 14 adet F-35B savaş uçağı ve 8 adet Merlin helikopteri ile 1983 HMS Hermes uçak gemisinden bu yanan ilk defa bu kadar çok sayıda uçak güvertede bulundurmuş oluyor.

Kaynak: Royal Navy, Ajanslar, USMC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here