ABD Uzay Geliştirme Ajansı (SDA) füze uyarı sisteminin ilk dilimini oluşturacak sekiz uydu için SpaceX ile 149 milyon dolar, L3Harris Teknoloji ile 193 milyon dolarlık iki anlaşma imzaladığını duyurdu.

Uzay Geliştirme Ajansı Direktörü Derek Tournear, her iki şirketin de Eylül 2022’ye kadar sekiz uyduyu teslim etmesi gerektiğini söyledi.

Her bir uydu, alçak dünya yörüngesinden gelişmiş füze tehditlerini tespit edip takip edebilen geniş görüş alanı (WFOV) baş üstü kalıcı kızılötesi (OPIR) sensörüne sahip olacak.Ayrıca uydular optik çapraz bağlantı ile verilerini aktarıcı uydulara iletebilecek.

Ulusal Savunma Uzay Mimarisinin ilk dilimini oluşturacak izleme katmanı tam faliyete geçtiğinde, Füze Savunma Ajansı’na (MDA) Hipersonik ve Balistik füzeleri küresel kapsama alanında gözetim ve izleme imkanı kazandırmış olacak.

İlk izleme katmanı sekiz uydunun fırlatılmasından sonra faaliyete geçecek.Bir sonraki adım ise izleme katmanına 28 adet daha geniş görüş alanı uydusu ve bir veya iki “orta görüş alanı”(MFOV) uydusu ekleyerek bir takımyıldız oluşturmak. Uydular her biri 15 uydudan oluşan iki düzleme konuşlanacak.

SDA’nın izleme katmanı hipersonik füze sistemleri dahil olmak üzere gelişmiş füze tehditlerine karşı küresel çapta uyarı, izleme ve hedefleme imkanı sağlayacak.

Kaynak: Space News, Ajanslar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here