Kraliyet Donanması’nın yeni oluşturulan Uçak Gemisi Görev Gücü’nün Pasifik’te konuşlanacağı açıklandı. Grubun ilk durağı Akdeniz ve Körfez olacak.

Uçak Gemisi Görev gücü komutanı Michael Utley, görev gücünün HMS Queen Elizabeth uçak gemisi, iki Tip 45 Hava Savunma muhribi, iki Tip 23 Fırkateyni, bir nükleer denizaltı, Tide sınıfı tanker ve RFA Fort Victoria destek gemisinden oluşacağını söyledi.

Ayrıca görev gücünde helikopter ve içinde ABD Deniz Piyadeleri’ne bağlı 24 adet F-35B savaş uçağı bulunacak.

Konuşlandırılmadan önce Uçak Gemisi Görev Gücü’nün İskoçya’nın batı kıyılarında, bulunan Hebrides adaları açıklarında bir dizi denemeden geçeceği belirtildi.

İngiltere basınında Görev Gücü’ne eşlik edecek yeterli refakatçiye sahip olup olmadığı tartışmaları gündeme gelmişti. İlk denemelere ABD Deniz Kuvvetleri’nin Arleigh Burke sınıfı muhribi ve Hollandalı bir fırkateyn katılmıştı.Hebrides adaları açıklarında yapılacak denemelere sadece Kraliyet Donanmasının savaş gemileri katılacak.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisinden oluşan görev gücü (R08) kısa bir süre önce “ilk operasyonel kapasite” (IOC -Initial operating capability) ulaşmıştı.

Kaynak: Ukdefencejournal,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here