ROKETSAN’ın zırhlı tehditlere karşı kullanılması amacıyla ürettiği Orta Menzilli Tanksavar Füzesi OMTAS’ın kafile kabul faaliyetleri devam ediyor

ROKETSAN tarafından yapılan açıklamada, ” Seri üretimi devam eden, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin muharebe alanındaki zırhlı tehditlere karşı kullanması amacıyla ürettiğimiz; kendi sınıfındaki en etkili silah sistemlerinden Orta Menzilli Tanksavar Füzesi OMTAS’ın kafile kabul faaliyetleri devam ediyor!” ifadeleri kullanıldı.

OMTAS üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli tanksavar silah sistemidir. OMTAS karadan karaya zırhlı hedeflere karşı kullanılan 4 km menzilli atış öncesi/atış sonrası kilitlenme ile at-unut/at-güncelle özelliğine sahiptir.

Özgün tasarımı ve üzerinde barındırdığı yeni nesil tasarımı ile öne çıkan, milli olarak geliştirilen kali ye OMTAS Silah Sistemi esas olarak tam atım füze; atış platformu, atış kontrol ünitesi-gözetleme birimi, atış kontrol ünitesi-kontrol biriminden oluşan fırlatma sistemi; taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşmaktadır.

Tam Atım Füze, OMTAS sistemine özgü geliştirilen atış platformundan (üç ayak) atılacağı gibi, kara araçlarına açık kule veya kapalı kule şekilde entegre edilerek kara platformları üzerinden de kullanılabilir. Türk Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan PARS ve KAPLAN tipi Silah Taşıyıcı Araç (STA) platformları tarafından da kullanılıyor.

Kaynak: ROKETSAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here