Muhafazakar Parti’nin yeni lideri seçilen Dışişleri Bakanı Liz Truss, bugün Kraliçe 2. Elizabeth tarafından başbakan olarak atandı ve yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi. Liz Truss, Margaret Thatcher ve Theresa May’den sonra İngiltere’nin üçüncü kadın başbakanı oldu.

Boris Johnson’da boşalan koltuğa oturan Liz Truss, krizlerle kuşatılmış ülkeye hangi politikaları uygulayacağı merak konusu. Britanyalılar, Bayan Truss’un sağlık sistemi, yükselen enflasyon, çok yüksek enerji fiyatları ve işçi grevleri ile nasıl başa çıkacağına odaklanmış durumda.

Kraliçe II. Elizabeth, yeni bir hükümeti kurmadan önce İskoçya’nın Balmoral kentinde Liz Truss’u ağırlıyor.

YENİ KABİNEYİ AÇIKLADI

Başbakan Liz Truss atanmasının ardından kabinesini açıklamaya başladı. Truss, Therese Coffey’nin yeni Sağlık Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olduğunu duyurdu. Boris Johnson döneminde İş Dünyası’ndan Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Kwasi Kwarteng de yeni Maliye Bakanı oldu. James Cleverly de beklendiği gibi yeni kabinede Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi. Başbakanlık yarışında Liz Truss ile mücadele eden Suella Breverman ise yeni İçişleri Bakanı oldu.Ben Wallace da Savunma Bakanlığı görevine devam edecek.Yeni Adalet Bakanı da Brandon Lewis oldu.

SOL GÖRÜŞLÜ ANNE VE BABANIN KIZI

Tam adı Mary Elizabeth Truss, matematik profesörü bir baba ve hemşire bir annenin kızı olarak 1975’te Oxford’da doğdu. Çocukluğu İskoçya, Leeds gibi Birleşik Karllık’ın kuzey bölgelerinde geçti. Evli ve iki çocuk sahibi olan Truss anne ve babasını sol görüşlü olarak tanıyor. Liz Truss Oxford’ta Merton Collage’de felsefe, politika ve iktisat okudu. Truss mezuniyetinden sonra iş hayatına atıldı. Shell ve Cable& Wirelless gibi şirketlerde mali müşavirlik yaptı. Politikaya 2001 ve 2005 genel seçimlerinde Muhafazakar Parti’den Batı Yorkshire bölgesi için milletvekili adayı oldu, ikisinde de kazanamadı. 2006’da Londra’daki Greenwich Belediyesi’ne meclis üyesi olarak seçildi.

2010 yılında Muhafazakar Parti lideri David Cameron, Truss’ı kazanabileceği Güney Batı Norfolk’dan aday gösterdi. Fakat o sırada partili başka bir Milletvekili Mark Field ile önceki yıllarda ilişki yaşadığı ortaya çıktı. Rakiplerini saf dışı etmek için girdiği seçim mücadelesinde 13 bin oy farkla kazandı.

Milletvekili seçildikten 2 yıl sonra 2012 yılında Milli Eğitim Bakan yardımcısı olarak kabiniye girdi. Hükümet ortağı Liberal Parti lideriyle Eğitim Reformu konsunda ayrı düşünce, 2014 yılında Çevre Bakanı yapıldı. 2016 yılında Theressa May hükümetinde Adalet Bakanı olarak atandı. Bir yıl sonra Hazine Müsteşarlığına getirildi.

Boris Jhonson 2019’da başbakan seçilince onu küresel siyasi ve iş liderleriyle tanışma imkanı sağlayan Uluslararası Ticaret Sekreterliği görevine getirdi. Liz Truss 2021’de Dominic Raab’dan boşalan Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi ve İngiltere’de bu makama gelen ikinci kadın oldu.

Muhafazakar Partide serbest piaysa ekonomisinin en güçlü savuncusu olarak tanınıyor.

UKRAYNA İŞGALİNE MUHAFAZAKARLAR ARASINDA EN SERT TEPKİYİ GÖSTERDİ

Dışişleri Bakanı olduktan sonra Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline Muhafazakarlar arasında en sert tepki gösteren ismi oldu. Bütün Rus Kuvvetlerinin Ukrayna’dan sürülmesi gerektiğini savundu. İngiltere’den savaşmak için Ukrayna cephesine gidebilecek kişileri teşvik edici sözler dile getirdi.

SEÇİLİRSEM GÖÇMENLERİ TÜRKİYE’YE YOLLARIM

Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın seçilirse, kaçak göçmenleri Ruanda’ya yollama planının yanı sıra Türkiye’ye de yollamak istediği öne sürülülmüştü.

İngiliz The Times gazetesine göre Truss, özel olarak görüştüğü milletvekillerine İngiltere başbakanlığına seçilirse kaçak göçmenlerin yollanması için daha fazla ülkeyle müzakere yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç iddialara ilişkin bir açıklama yaparak, “Sayın Truss’a atfen basında yer alan bu iddiaların asılsız olmasını ümit ediyoruz. Ülkemizin üçüncü ülkelerin talebi üzerine daha fazla mülteci yükü sırtlanması ve iltica hakkı konusundaki uluslararası düzenlemelerle bağdaşmayan bir yaklaşımın içinde yer alması söz konusu değildir” dedi.

AİHM, geçen ay İngiltere’nin mültecileri Ruanda’ya yollama planını son anda askıya almıştı. 

RAKİBİ ESKİ MALİYE BAKANI RİSHİ SUNAK’TI

Başbakan Boris Johnson’ın istifası sonrası Muhafazakar Parti’de liderlik yarışı partinin meclis grubundaki oylamalarla başlamış, bu oylamalarının sonuncusunda eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Liz Truss ilk iki sırada yer almıştı. 

Muhafazakar Parti’nin yeni liderini, dolayısıyla da İngiltere’nin yeni başbakanını partinin üyeleri seçti. 

Seçimde partinin 172 bin 438 üyesi oy kullandı. Oyların 81 bin 326’sını Liz Truss, 60 bin 399’unu Sunak aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here