İran, adını ’17.Büyük Peygamber ‘ verdiği tatbikatta, füzeler, İnsansız Hava Aracı ve hava savunma sistemlerini test ettiği bildirildi. Tatbikatta İran nükleer programıyla bağlantılı tesislerin bulunduğu Natanz ve Buşehr şehirlerindeki hava savunma sistemleride test edildi.

Fars News ve Tasnim News’de yer alan haberlere göre, tatbikatın bir aşamasında ‘karadan karaya balistik füzeler’ önceden belirlenmiş hedefleri vurduğu belirtildi. İran ayrıca “karadan karaya veya kıyıdan denize füzeler ateşleyerek varsayılan hedefeleri başarıyla vurduğuda eklendi.

İnsansız hava araçlarını düşürmek için kıyı savunma sistemlerine odaklanan İran, Haziran 2019’da 200 milyon dolar değerinde bir ABD Global Hawk insansız hava aracını düşürmüştü.

Tatbikatta dikkat çeken bir ayrıntıda biyolojik savaş koşullarında operasyonlar yürütme kabiliyetlerinin test edilemsi oldu. İran’ın neden “biyolojik savaş” tatbikatına ihtiyaç duyduğu belli değil.

Ayrıca tatbikatın bir parçası olarak, aynı anda beş gemisavar seyir füzesi ateşleyerek, varsayımsal düşman gemisini başarıyla imha edildi.

İran basınında çıkan haberlerde tatbikatı İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı Hüseyin Selâmi ve İran Genel Kurmay Başkanı Gholam Ali Rashid tarafından izlendiği bildirildi.

Tatbikatın Hürmüzgan, Buşehr ve Huzistan Eyaletlerinde 5 gün süreceği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here