Olaf Scholz liderliğindeki yeni Alman hükümetinin göreve başlamasından kısa bir süre önce, eski Şansölye Angela Merkel hükümetinin Mısır’a üç MEKO A200 fırkateyni satmayı kabul ettiği bildirildi.

Alman basınında çıkan haberlere göre, dönemin Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in 7 Aralık’ta Federal Meclis’e anlaşmalar hakkında bir mektup gönderdiğini bildirdi. Mektupta anlaşma kapsamıda üç MEKO A200 fırkateyni ve Diehl Defence hava savunma sisteminin satışının onaylandığı belirtiliyor.

Ayrıca mektupta Alman ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) şirketinin Singapur’a tip 218 SG denizaltı ihraç etmesine de izin veriliyor.

Almanya parlamentosu Mısır’a yaklaşık 2,3 milyar Euro değerinde silah satışını Nisan 2019’da onaylamıştı.

MEKO® 200 serisi genel amaçlı fırkateyn çizgisinde 4 boyutlu savaş (AAW, ASW ve ASuW, BCW) kabiliyetine sahiptir. Gemi genel ve özel görevlerin tüm alanlarında sürekli operasyon yapacak şekilde tasaralanmıştır. Ayrıca deniz devriyesi, korsanla mücadele, özel kuvvetler desteği, SAR ve İnsani yardım operasyonlarında görev yapabilir.

Güney Afrika donanmasında bulunan Valor Sınıfı fırkateynlerde, 70 km menzilli MBDA MM 40 Exocet yüzeyden yüzeye füzeler, İki adet sekiz hücreli VLC’den 12 km menzilli 16 adet Umkhonto füzesi, 35mm’lik 35DPG (Danel Dual Purpose) topu bulunmaktadır. Ayrıca gemide AgustaWestland SuperLynx 300 tipi helikopter görev yapmaktadır.

Geminin en büyük özelliklerinden biri CODAG-WARP (su jeti ve rafine pervaneler) itme sistemine sahip olmasıdır. Bu sistem sayesinde son derce sessiz hareket edebilmektedir.

Bolhm ve Voss tarafından tasarlanan MEKO Savaş gemileri 1980’lerden bu yana dünyanın dört bir yanındaki donanmalarda görev yapıyor. MEKO ailesinden geliştirilen MEKO A ailesinin ilk gemisi MEKO A-100 gemisi Bin 650 tonluk çok amaçlı korveti olarak piyasaya çıktı. Daha sonra 3 bin 500 tonluk MEKO® A-200 fırkateyni dizayn edildi.

Mısır ordusu birkaç ay önce teslim edilen IRIS-T SLM hava savunma sistemine ek olarak 7 batarya IRIS-T SLM orta menzilli ve 10 batarya IRIS-T SLX uzun menzilli hava savunma sistemi tedarik etmek için Almanya merkezli Diehl Defence ile sözleşme imzalamıştı.

Mobil kısa menzilli hava savunma (SHORAD) sistemleri sınıfında yer alan IRIS-T SLM 40 km etkili menzile sahipken, IRIS-T SLX 80 km etki menzili ile uzun menzilli hava savunma sistemleri arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here