Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) MİLGEM projesinin 6, 7 ve 8’inci gemileri için ihale sürecini başlattıklarını açıkladı. İhale süreci kapsamında Teklif Çağrı Dosyası (TÇD) yayınlandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “ Mavi Vatan’a 3 yeni MİLGEM geliyor! MİLGEM 6, 7 ve 8’inci gemileri için ihale sürecini başlattık. Yerlilik oranı çok daha yüksek gemilerimizle ordumuzun gücüne güç katacağız. “ ifadelerini kullandı.

Başkanlığın açıklamasında MİLGEM Projesi için Teklif Çağrı Dosyası’nın (TÇD) yayınlandığı belirtildi.

MİLGEM Programı’nın ikinci fazını oluşturan MİLGEM Projesinin 5’inci gemisi olan İstanbul (F-515) Fırkateyni’nin Denize İniş Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ocak 2021’de gerçekleştirilmişti.

İnşası devam eden 5. geminin İSTİF Sınıfı fırkateynin savaş sistemlerinin tedariği için ASELSAN ile HAVELSAN tarafından oluşturulan iş ortaklığı ile ana yüklenici STM Savunma arasında Şubat 2020’de tedarik sözleşme imzalandı.

İSTİ Sınıfı fırkateynler, MİLGEM konseptinin devamı olarak planlanmıştır. MİLGEM konsepti ile inşa edilen gemilerin beşincisi, sınıfının ilk gemisi olacak TCG İstanbul’un inşasına 2017 yılında başlanmıştır. “İSTİF” Sınıfı Fırkateynlerin 2021-2024 yılları arasında hizmete girmesi, Yavuz Sınıfı fırkateynlerin yerini alması planlanmaktadır. İlk yerli üretilecek fırkateynlerin sırasıyla TCG İstanbul, TCG İzmir, TCG İzmit ve TCG İçel adları alması bekleniyor.

İSTİF-Sınıfı Fırkateyn dizaynı ile ADA Sınıfı Korvetlerde mevcut sistemlere ilave olarak gemiye eklenen veya daha etkin ve modern versiyonları ile değiştirilen sistemler ve bu kapsamda kazandırılan birçok yetenek bulunuyor.

Bu yıl düzenlenen 10`uncu Deniz Sistemleri Seminerinde açılış konuşması yapan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Teknik Başkanı Tuğamiral Ramis AKIN, ” TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi’nin kontrat seviyesinin tamamlanmasına çok az zaman kaldı. Yakın dönemde Detay Tasarım ve prototip geminin inşa faaliyetlerine başlanacak.” sözlerini kullanmıştı.

C Savunma Dergisi’nin 5. sayısında İSTİF sınıfı Fırkateynler hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here