ABD ve NATO ile Rusya arasındaki Ukrayna nedeniyle askeri gerginlik giderek artarken Moskova bölgede hava indirme tatbikatı düzenleyeceğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, bu hafta Ukrayna sınırında yüzlerce paraşütçünün katılacağı bir indirme tatbikatı yapacağını duyurdu.

Rus Interfax haber ajansında yer alan haberde, tatbikata bin 200 askeri personel ile içerisinde uçakların da bulunacağı 250 aracın katılacağı belirtildi.

Bakanlık, tatbikatın 2014 yılında Rusya’nın ilhak ettiği Kırım ile Krasnodar bölgelerinde yapılacağını ve saldırı ile bir bölgenin alınmasının canlandırılacağını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, harbe hazırlık durumunu teftiş etmek amacıyla yaklaşık 5.000 paraşütçüyü acil olarak Güney ve Kırım bölgesine Ekim ayında göndermişti.

Bakanlık açıklamasında, Karadeniz kıyısında bulunan Novorossiysk’da konuşlu Rus Hava İndirme Birliklerinden Muhafız Dağ Hava Taarruz Tümeni askerleri, tatbikat kapsamında Krasnodar ve Stavropol Bölgeleri ile Kırım Cumhuriyeti’ndeki tatbikat menzillerine taşındığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığından 27 Eylül’de yapılan açıklamada, taktik tatbikat çerçevesinde Rusya’nın Krasnodar bölgesinden işgal altındaki Kırım Yarımadası’na hava indirme birliklerinin sevk edildiği bildirilmişti. 

ABD ve NATO, Ukrayna’yı işgale hazırlanmakla suçladığı Rusya’nın bu amaçla sınıra askeri yığınak yaptığını öne sürüyor. Kendi topraklarında istediği yere asker konuşlandırabileceğini söyleyen Rusya işgal planı iddiasını reddederken Batlı ülkeleri tansiyonu yükseltmeye çalışmakla suçluyor.

Rusya, Ukrayna’nın NATO üyeliği ve bu ülkeye silah sevkiyatı yapılmasını ulusal güvenliğine tehdit olarak görüyor. Moskova, Ukrayna’nın NATO’ya üye yapılmaması için garanti verilmesini istiyor. NATO ise bu kararın Ukrayna’ya ait olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Euronews, Rusya Savunma Bakanlığı,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here