Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD büyükelçiliği yakını ile kentin kuzeyindeki ABD üssüne füze saldırısı düzenlendiği bildirildi.

Bağdat’taki ‘Yeşil Bölge’ içine çok sayıda roket atıldığı bildirilirken, söz konusu bölgenin yakınındaki Bağdat’ın Cadriye mahallesine de havan topu saldırısı yapıldı.

Reuters’in haberine göre, Bağdat’ın ‘en yüksek güvenlikli yeri‘ olarak bilinen, ABD büyükelçiliğinin bulunduğu ‘Yeşil Bölge‘ içi ile Bağdat’ın kuzeyinde ABD askerlerinin bulunduğu ‘Beled askeri üssüne‘ bir kaç roket atıldı. Reuters’a bilgiyi veren Irak askeri yetkilileri, saldırılarda can kaybının olmadığını bildirdi.

Bağdat saldırılarının ardından Musul ve Kerkük’teki ABD askeri üslerinede Katyuşa füzeleri ile saldırı yapıldığı, can kaybı ve yaralının olmadığı belirtildi.

Irak’ta Hizbullah Tugayları, güvenlik güçlerinden, ABD askeri üslerinin bulunduğu bölgelerden uzak durmalarını istedi.Yazılı açıklamada, Iraklı güvenlik güçlerinden, yarın akşam saatlerinden itibaren, ABD askeri üslerinden en az bin metre uzakta durmaları istendi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından insansız hava aracından atılan füze ile öldürülmesinden sonra İran ile ABD arasındaki gerilimin yükseldiği ve bölgede her an yeni bir çatışma yaşanma ihtimalinin arttığı belirtildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, vatandaşlarımızı korumak amacıyla Hürmüz Boğazına iki savaş gemisi gönderdiğini açıkladı. Savunma Bakanı Ben Wallace, Tip 23 sınıfı HMS Montrose fırkateyni ve Tip 45 sınıfı HMS Defender Hava Savunma destroyerinin İngiliz bayraklı gemilere eşlik etmeleri için görevlendirildiğini söyledi.

Tip 23 sınıfı HMS Montrose fırkateyni
………………………………………………………………………………………….

Kaynak: Reuters, Ajanslar, Diken,

4 Ocak 2020

ABD, 3 BİN 500 ASKERİ DAHA ORTADOĞU’YA SEVK ETTİ

ABD’nin, 82. Hava İndirme Tümeninden 3 bin 500 askeri daha Ortadoğu’ya sevk ettiği bildirildi.

Amerika Savunma Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları komutanının Irak’ta hava operasyonuyla öldürülmesi sonrası İran’dan yükselen intikam yeminlerine yanıt olarak ek güvenlik önlemleri alınacağını açıkladı.

Pentagon, bölgede artan tehditlere karşı, 82. Hava İndirme Tümeni’nden 3 bin 500 askerin bölgeye konuşlandırılacağını bildirdi. ABD, geride bıraktığımız hafta yine aynı birliğe mensup 750 askeri bölgeye sevk etmişti.

NBC’de yer alan habere göre, 3 bin 500 asker hali hazırda bölgede olan 650 diğer askere katılacak ve en az 60 gün orada kalacak.

82. Hava İndirme Tümenine bağlı Paraşüt Piyade Alayı North Caroline eyaletinden C-17 Nakliye uçaklarına biniyor.
…………………………………………………………………………….

ABD ile Ortadoğu arasında yoğun C-17 ve C-130 nakliye uçağı trafiği olduğu belirtiliyor. Ayrıca Fas açıklarında tatbikatta bulunan Amfibi Saldırı Grubu USS Bataan (LHD-5) İran ile gerilimin artması üzerine Ortadoğuya hareket ettiği bildirildi. Amfibi gemisinde 26.Deniz Piyade Birliği bulunuyor.

 USS Bataan (LHD 5) 
…………………………………………………………………..
Kaynak: Dvids

Basra Körfezinde 6.filo bünyesinde görev yapan USS Harry S. Truman (CVN-75) Uçak Gemisi Görev Gücü geçtiğimiz aylarda USS Abraham Lincoln’ü (CVN-72) ile yer değiştirmişti. USS Harry S. Truman uçak gemisi elektrik sistemlerindeki arıza sebebiyle Norfolk deniz üssünde bakıma alınmış, arızanın uzaması üzerine USS Abraham Lincoln’ün görev süresi uzatılmıştı.

Uçak gemisi görev gücünde Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Lassen (DDG-82), USS Farragut (DDG-99), USS Forrest Sherman (DDG-98) ve Ticonderoga sınıf güdümlü füze kruvazörü USS Normandiya (CG-60) görev yapıyor.

Kaynak: Ajanslar, DW, BBC, Sputnik, CENTCOM, USNI News,

3 Ocak 2020

……………………………………………………………………………………………………………………………….

NATO’DAN IRAKLI ASKERLERİN EĞİTİMİNE ARA

NATO, Irak’ta verdiği askeri eğitimleri askıya aldığını duyurdu. İranlı komutan Süleymani’nin öldürülmesinin ardından gelen kararın tedbir niteliğinde olduğu açıklandı.

……………………………………………………………………………..
Kaynak: DPA

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta öldürülmesinin ardından NATO, Irak’taki eğitim faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. NATO Sözcüsü Dylan White, “NATO’nun misyonu sürüyor. Ancak eğitim faaliyetleri askıya alındı” dedi.

Alman ordusu tarafından yapılan açıklamada kararın bölgede konuşlanan askerler için ihtiyati tedbir niteliğinde olduğunu ve Irak’ta eğitim görevi üstlenen tüm müttefik ülkeleri kapsadığı belirtildi.

NATO’nun Irak’taki faaliyetleri kapsamında Iraklı güçler IŞİD’le mücadele hedefiyle eğitiliyordu. 

Almanya’nın Irak’taki Taci kampında 27 askeri bulunuyor. Almanya’nın IŞİD’le mücadele için bölgeye gönderdiği toplam asker sayısı 415. Bu askerlerin büyük çoğunluğu Ürdün’de konuşlandırılmış durumda.

Norveç’in de Suriye sınırı yakınlarındaki Anbar eyaletinde 70 askeri bulunuyor.  Danimarka’nın Bağdat’ın batısında yer alan El Esad Hava Üssü’nde 130 askeri bulunurken, İsveç’in ülkenin kuzeyinde 70 askeri yer alıyor.

İran’ın önde gelen komutanlarından Süleymani, ABD güçlerinin Cuma günü Bağdat yakınlarındaki uluslararası havalimanına düzenlediği hava saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. ABD Başkanı Donald Trump’ın emri ile düzenlenen operasyon, Ortadoğu’da yeni bir savaşın patlak vermesi endişesine neden olmuştu.

Kaynak: DW

4 Ocak 2020

……………………………………………………………………………………………………………………………….

TÜRKİYE ‘DERİN ENDİŞE’ DUYDUĞUNU AÇIKLADI

Türk Dışişleri Bakanlığı Ankara
………………………………………………………..

İranlı komutan Süleymani’nin öldürülmesinin ardından bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden “derin endişe” duyduğunu açıklayan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, taraflara itidalli hareket etme çağrısında bulundu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin, ABD’nin Irak’ta düzenlediği saldırıda öldürülmesinin ardından Türkiye’den de bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden derin endişe” duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, “Özellikle Irak’ın çatışma alanı haline getirilmesinin hem Irak’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarına zarar vereceği uyarısını kuvvetle tekrar vurguluyoruz” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, “Tüm tarafları sağduyu ve itidal içinde hareket etmeye, bölgemizin barış ve istikrarını tehlikeye atacak tek taraflı adımlardan kaçınmaya ve diplomasiye öncelik vermeye davet ediyoruz” denildi.

Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve beraberindekilere yönelik “ABD hava operasyonunun bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracağı aşikardır” denilen açıklamada, bölgede istikrarı “Tehdit eden bu gibi tırmandırıcı adımların şiddet sarmalını artıracağı ve bu durumdan tüm tarafların zarar göreceği” vurgulandı.

……………………………………………………………………………………………………………………………….

ABD VATANDAŞLARINA IRAK’I ACİLEN TERKET ÇAĞRISI

ABD, vatandaşlarına Irak’ı acilen terk etmeleri çağrısında bulundu.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, bölgede artan gerilim nedeniyle vatandaşlarından Irak’ı acilen terk etmeleri istendi.

Açıklamada, “ABD vatandaşları mümkünse hava yoluyla, bu olmazsa diğer ülkeler üzerinden kara yoluyla ülkeyi terk etmelidir” ifadesi yer aldı.

……………………………………………………………………………………………………………………………….

İSRAİL ORDUSU ‘ALARM DÜZEYİNİ’ ARTTIRDI

İsrail Ordu Radyosu, ordunun alarm düzeyinin artırıldığını bildirirken, Savunma Bakanı Naftali Bennett de üst düzey askeri ve istihbarat yetkililerini olağanüstü toplantıya çağırdı.

Bakanlığın açıklamasında toplantıda “durum değerlendirilmesi” yapılacağı ifade edildi.

İsrailli analistler, hükümetin İran’ın Süleymani suikastının intikamını almak için İsrail’i de hedef almasından korktuğunu belirtiyor.

Gazze’yi kontrolü altında tutan Hamas ise yaptığı açıklamada, İran’a başsağlığı diledi.

Hamas yetkilisi Bassim Naim, bu suikastın “bölgede huzur ve istikrar dışındaki tüm olasılıkların kapısını açtığını” söyledi.

Naim, bundan sonra yaşanacaklardan ABD’nin sorumlu olacağını belirtti.

Kaynak: Ajanslar, DW, BBC, Sputnik, ABC, RT,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here