Hava sıcaklığının rekor derecelere yükseldiği Avustralya’da haftalardır süren yangınları giderek büyüyor.Yangınları kontrol altına almak için Avustralya Ordusu ile Acil Durum Merkezi ortak çalışıyor.

Yangın söndürme ekiplerine yardım amacıyla Victoria eyaletindeki 4. Tugayına dayanan Ortak Görev Gücü (JTF) kuruldu. Benzer Ortak Görev Gücü’de 5. Tugaya bağlı olarak Yeni Güney Galler eyaletinde kurulacak. Her iki görev gücüde yardım çalışmalarını yürüten kurumlara yardım edecek.

Deniz Kuvvetleri’de 808.filoya bağlı MRH-90 Taipan, 816.Filoya bağlı S-70A Black Hawk ve 723 filoya bağlı Eurocopter EC-135 helikopterleri kademeli olarak Victoria eyaletinde konuşlandırıyor. Güney Galler eyaleti sahili ve Victoria’nın kuzeydoğusunda yangınlar sebebiyle kıyılarda mahsur kalmış sivillere yardım etmek amacıyla HMAS Choules Amfibi gemisi ve eğitim gemisi MV Sycamore bölgeye giderek tahliye çalışmalarına başladı.

Kraliyet Avustralya Donanması’nın Amfibi Hücum Gemisi HMAS Adelaide’de yangından etkilenen halka yardım etmek amacıyla 400 ton acil yardım malzemesi ve 400 mürettebatla yola çıktı. (HMAS Adelaide Türk Deniz Kuvvetleri için inşaa edilen TCG Anadolu Amfibi uçak gemisinin benzeri)

Avustralya Hava Kuvvetleri’de (RAAF) yardım çalışmalarına destek amacıyla RAAF üssü Amberley merkezli C-27 Spartan nakliye uçağı ve CH-47 Chinooks helikopterleri görevlendiriyor. Hava Kuvvetleri’nin RAAF Richmond üssünde bulunan KC-30A çok yönlü tanker nakliye uçağı ile yangın söndürmede görev yapan uçaklara yakıt ihtiyacını karşılamak için kullandıkları hava üssüne yakıt ve malzeme taşıyor.

Yeni yılın ilk gününde, rüzgarın yön değiştirmesi sonucu bir yol ulaşıma açıldı ve mahsur kalanların bir kısmı bu yoldan tahliye edildi. Bir kısmı ise botlarla suya açılarak beklemeye devam ediyor.
………………………………………………………………………..

RAAF, yangınla mücadele eden itfaiye ekipmanı ve personelin eyaletler arasında taşınmasında envanterinde bulunan C-130J, C-17A Globemaster uçakları ile gerçekleştiriyor.

Yapılan değerlendirmelerde Avustralya Ordusu’nun büyük yangınlarda mücedele edecek eğitimi ve donanımı bulunmamaktadır. Bunun gibi felaketlerde bölge hükümetleri ve eyaletlerin birinici sorumluluğu olduğu, Ordunun ancak sorumlu kurumlara yardım edebileceği değerlendiriliyor. Bu yangın felaketinde Avustralya Ordusu havacılık, lojistik, nakliye, mühendislik ve konaklama desteği vermektedir. Bölge hükümetlerinin talebi üzerine Avustralya ordusu havadan yangın keşfi, lojistik destek (kara taşımacılığı, konaklama, yemekler vb.) ve mühendislik (saha çalışması) gibi alanlarda yardım sağlamaya hazır olduğu belirtildi.

RAAF bağlı Kurtarma ve Yangınla Mücadele aracı, Güney Galler eyaleti kırsalında itfaiye helikopterinin su ihtiyacını karşılıyor.
……………………………………………………………
Kaynak: Avustralya Savunma Bakanlığı

Ülkenin güneydoğusundaki Victoria eyaletinde son birkaç günde yaşam alanlarına sıçrayan ve durdurulamayan yangınlarda 200’den fazla ev kül oldu, 43 ev de büyük hasar aldı.

Kaynak: Avustralya Savunma Bakanlığı, Ajanslar, BBC,

Pilot Daniel Mearns ve James Scott, Yeni Güney Galler’deki itfaiye ekiplerini desteklemek için Newcastle bulunan Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü Williamtown’dan ayrılmaya hazırlanıyor.
………………………………………………………………..
Kaynak: Avustralya Savunma Bakanlığı
Avustralya Kraliyet Donanmasının 808.filoya bağlı MRH90 Taipan helikopterinde bulunan personel Grose Valley Milli Parkı’ndaki orman yangınını değerlendiriyor.
……………………………………………………….
Kaynak: Avustralya Savunma Bakanlığı

Queensland, Beenleigh’deki Bölgesel Operasyon Kontrol Merkezi’nde Kraliyet Avustralya Donanması subayı Joscelyn Oates, acil servis görevlileri ile konuşuyor.
…………………………………………………………..

Kaynak: Avustralya Savunma Bakanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here