ABD’li üst düzey yetkili, İran’da ülke çapındaki füze güçlerinin alarm durumuna geçtiğini söyledi. Bağdat’ta Yeşil Bölge’de ABD Büyükelçiliği yakınlarına 2 katyuşa füzesi atıldı. 1 füzenin ise Yeşil Bölge’nin dışına düştüğü ve yaralılar olduğu bildirildi.

İranlı General Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesi sonrası bölgede tansiyon yükselmeye devam ediyor. Reuters’a konuşan bir ABD’li üst düzey yetkili, İran’da ülke çapındaki füze güçlerinin alarm durumuna geçtiğini söyleyerek Washington’un bu hareketlenmeleri takip ettiğini belirtti.

İran güçlerinin alarma geçirilme sebebinin savunma amaçlı olup olmadığının bilinmediğini belirten yetkili, ” Şu açık ki, yüksek alarm durumuna geçtiler. Bu alarm durumunun savunma amacıyla daha iyi hazırlanmak için mi yoksa saldırıya hazırlık için mi olduğu şu an için belirsiz.” dedi.

Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği de dahil olmak üzere çok sayıda yabancı temsilciliğin yer aldığı Yeşil Bölge’de güçlü patlama seslerinin duyulduğu ve uyarı sirenlerinin çaldığı bildirildi.

Reuters’ın görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre Yeşil Bölge’nin ABD Büyükelçilik binasına yakın bir bölgesine çok sayıda füze düştü.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bağdat Yeşil Bölge’de bulunan ABD Büyükelçiliği yakınına 2 füze düştü. Bir füzenin ise Yeşil Bölge’nin dışına düştüğü ve yaralılar olduğu bildirildi.

Dün akşam da Bağdat’ta ABD büyükelçiliği yakını ile kentin kuzeyindeki ABD üssüne füze saldırısı düzenlendiği açıklanmıştı.

KENYA’DA ABD ÜSSÜNE EL ŞEBAB SALDIRISI: 3 ÖLÜ 2 YARALI

Kenya’daki Amerikan askerlerinin konuşlu olduğu ‘Manda Körfezi Askeri Üssüne’ düzenlenen silahlı saldırıda 1 Amerikan askeri ile 2 Pentagon’a bağlı sözleşmeli personelin öldüğü, 2 Pentagon çalışanının yaralandığını bildirildi.

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Doğu Afrika’da El Kaide’nin bir kolu olan El Şebab’ın gün içinde Manda Körfezi’ndeki Kenya Savunma Güçleri Askeri Üssüne düzenlediği saldırıda 1 Amerikan askeri ve 2 Savunma Bakanlığı sözleşmeli personeli hayatını kaybetti. Ayrıca 2 Savunma Bakanlığı çalışanı da yaralandı” denildi.

Saldırının topçu atışı ve küçük silahlarla düzenlendiğini belirten AFRICOM, sivil işletmecilere ait 6 uçağın da hasar gördüğünü belirtti.

Kaynak: AFRICAOM, Ajanslar, NTV, Reuters, Sputnik, VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here