Milli Elektronik Harp Suiti-MEHS Projesi kapsamında üçüncü ve dördüncü MEHS sistemlerinin Yavuz Fırkateynleri entegrasyonu tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yavuz Sınıfı Fırkateyn Milli Elektronik Harp Suiti-MEHS Projesi kapsamında üçüncü ve dördüncü MEHS sistemleri de Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Aselsan’ın geliştirdiği sistemlerin Yavuz Sınıfı fırkateynlere entegrasyonları tamamlanmış oldu.” ifadeleri kullanıldı.

MEHS sistemlerinin sözleşmesi ASELSAN ile 2013’te imzalandı. İlk teslimatı Temmuz 2017’de gerçekleştirilen proje, gelen geri bildirimlerle daha da geliştirilildi. Son iki sistem Aralık 2019’da Deniz Kabul Testlerinin ardından Deniz Kuvvetlerinin envanterine girdi.

Milli Deniz Elektronik Harp (EH) Süiti, ASELSAN tarafından donanmaların su üstü unsurlarının korunmasına yönelik ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilen entegre bir Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi’dir.

Milli Deniz Elektronik Harp (EH) Süiti, Deniz Elektronik Destek (ED) Sistemi, Deniz Elektronik Taarruz (ET) Sistemi, Dekoy Atım Sistemi, Lazer İkaz Sistemi (LWR), Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi (IRST), EH Süit Operatör Konsolundan oluşmaktadır.

Kaynak: Ajanslar, ASELSAN, SSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here