İran Devim Muhafızları Ordusu (IRGC) İran’ın 2013 yılında ürettiği uzun menzilli ve çok görevli İnsansız Hava Aracı FOTROS‘u saldırı amaçlı kullanmak istediklerini açıkladı.

IRGC’nin İHA bölümü komutanı Albay Akbar Karimloo Tasnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda, Savunma Bakanlığı ile yapılan kapsamlı toplantıların ardından FOTROS‘u operasyonel bölgelerde kullanmaya karar verdiklerini söyledi.

İran Ordusu tarafından Twitter üzerinde yapılan duyuruda, Uzun Menzilli ve çok görevli İHA FOTROS’un son testlere tabi tutulduğunu ve yakın gelecekte IRGC kara Kuvvetleri’nde hizmete gireceği söylendi. Yedi yıldır FOTROS İHA’sı hakkında resmi kaynaklardan ilk defa bir bilgi bugün paylaşılmış oldu.

İran çeşitli füzelerle donatılabilen ve 2 bin kilometre menzile sahip FOTROS İHAsını 2013 yılında geliştirdiğini açıklamıştı. FOTROS bugüne kadar İran’ın ürettiği en büyük İnsansız Hava Aracı (İHA) olduğu belirtildi.

FOTROS bilgi toplama operasyonları yanı sıra havadan yüzeye fırlatılan çeşitli füze ve roketlerle donatılabiliyor ve muharebe operasyonlarında da kullanabiliyor.Yerel imkânlarla üretildiği belirtilen yeni İHA’nın 2 bin kilometrelik bir çapta 16 ila 30 saat aralıksız uçabildiği kaydedildi. İHA üzerinde havadan-karaya 4 adet ‘Sadid-1’ füzesi taşıyabiliyor.

İlk üretildiği 2013 yılından bu yana yaklaşık 7 yıldır FOTROS İHA’sının üretimde olduğu veya kullanıldığına dair bir bilgi yok.

Savunma Bakanlığı tarafından üretilen diğer gelişmiş İHA Mohajer-6‘yı IRGC, kuzeybatı ve güneydoğu sınırları boyunca devriye misyonları ve muharebe operasyonlarında kullanıyor.

Kaynak: Iran Military, Tasnim Haber Ajansı,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here