Lockheed Martin’in ‘Aegis Silah Sistemi’ üç ülkenin savaş gemilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Gemi Savaş Sistemi Yeterlilik Denemeleri’nde (CSSQT) başarıyla test edildi.

Testlere, ABD’den USS Gridley destroyeri , İspanya’dan Mendez Nunez fırkateyni ve Norveç Kraliyet donanmasından Fridtjof Nansen fırkateyn katıldı. Gemilerde Lockheed Martin’in SPY-1 deniz radar ailesinin PY-1D (V); SPY-1D ve SPY-1F tipi üç versiyonunu bulunuyor.

Denemede ‘Aegis Savaş Sistemleri’nin yüzey ve hava karşıtı harekat, Elektronik Harp saldırılarısı, hava savunma yetenekleri ve savaşa hazır olma kabiliyetleri değerlendirildi.

Hava savunma testinde üç gemideki ‘Aegis Silah Sistemleri’ birden fazla füze hedefine başarıyla angajman gerçekleştirdi. Üç gemi de Lockheed Martin’in MK 41 Dikey Fırlatma Sistemi (VLS) ile donatılmıştı.

Norveç Kraliyet donanmasından Fridtjof Nansen fırkateyninde bulunan SPY-1D radar sisteminin daha küçük ve daha hafif bir versiyonu olan SPY-1F radarı ile Evolved Sea Sparrow Missile (Geliştirilmiş Deniz Zıpkını) ESSM füzesi ve SM-2 füzesi güçlü bir performans gösterdi. Deneme senaryolarında tüm hedefleri başarıyla tespit etti ve izledi.

‘Aegis Silah Sistemi’, gelişmiş radar sistemi olan SPY-1 radarını kullanmaktadır. Bu sistem Lockheed Martin’in MK 41 VLS’si ile eşleştirildiğinde deniz savaşında yüksek bir füze performansı sağlıyor. ‘Silah Sistemi’ şu anda dünya çapında 83’ten fazla gemide görev yapıyor. Yeni sözleşmeler ile 20’den fazla gemiye konuşlandırılması planlanıyor.

Kaynak: Defpost, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here