Amerikan Deniz Piyadeleri Suudi Arabistan’nın Basra Körfezi’ndeki iki küçük adasına amfibi harekat ve hava saldırısı tatbikatı düzenledi.

Tatbikat, İran’ın 11 küçük sürat teknesi ile Basra Körfezi’nde bulunan Mobil Deniz üssü USS Lewis B. Puller (ESB-3) gemisine tacizde bulunduktan haftalar sonra gerçekleştirildi.

Bataan Amfibi Hazır Grubu,nun gerçekleştirdiği tatbikat, 20-22 Nisan tarihlerinde Suudi Arabistan’ın Karan ve Kurayn adalarında yapıldı. Amfibi gurubundan USS Wasp (LHD-1) çok amaçlı amfibi hücum gemisi ile birlikte San Antonia sınıfı USS New York (LPD-21), Harpers Ferry sınıfı USS Oak Hill (LSD-51) ve  Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyer USS Stout’un (DDG-55) tatbikata katıldığı belirtildi.

Bataan Amfibi Hazır Grubu ve 26. Deniz Seferi Birimi harekat öncesinde adaların sahillerinde lastik botlar ile keşif egzersizi yaptı.Daha sonra Taarruz Amfibi Araçlar ve LCAC’ler kullanılarak Karan Adası’na Amfibi harekat düzenlendi. AV-8B Harrier uçakları, AH-1Z Viper saldırı helikopterleri ve UH-1Y Venom helikopterleri yakın hava desteği sağladı. MV-22B Osprey ve CH-53E Süper Stallion helikopterleride adanın belli bölgelerine indirme harekatı gerçekleştirdi.

Tatbikat Basara Körfezi’nde İran’a çok yakın bir bölgede gerçekleştirildi. Geçtiğimiz hafta İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı sürat botlarının Basra Körfezi’nde ABD savaş gemilerini taciz ettiği açıklanmıştı. Donanmaya bağlı Beşinci Filo’dan yapılan açıklamada, Devrim Muhafızlarına bağlı 11 sürat botunun bölgede müşterek görev icra eden 6 ABD gemisini tehlikeli bir şekilde yaklaşarak taciz ettiği kaydedildi.

Bu olayın ardından ABD Başkanı Trump, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, gemilerimizi taciz etmeleri halinde tüm İran gambotlarını imha edin emri verdiğini söyledi.

Kaynak: Thedrive,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here