Savunma Sanayii Başkanlığı, MKEK, Kalekalıp ve Sarsılmaz’ın ürettiği 65 bin den fazla 5.56 mm piyade tüfeğinin güvenlik güçlerine teslim edildiğini açıkladı.

Başkanlığın sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, “MKEK, Kalekalıp ve Sarsılmaz’ın toplam ürettiği 5.56 mm piyade tüfeği sayısı 65.000’i geçti. Güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları için her koşulda her tedbiri alarak çalışmaya ve üretmeye devam..” ifadeleri kullanıldı.

Güvenlik güçlerine, MKEK’in MPT-55, Kale Kalıp’ın KCR-556 ve Sarsılmaz’ın SAR223 modelleri teslim edildi.

MKEK, MPT-76’dan 1,5 yıl sonra yeni piyade tüfeği olan MPT-55’i tasarladı.Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatı kullanacak. Bu güne kadar 40 binin üzerinde MPT-55 ve MPT55K teslimatı gerçekleşti; yeni teslimatlar ise devam ediyor.

MKEK’in MPT-55 Piyade Tüfeği
………………………………………

KALE KALIP’ın KCR-556 piyade tüfeği ise modüler yapıya sahip, kısa çarpma gaz pistonlu ve döner başlı kilitleme mekanizması mevcut. Her iki elle kullanıma uygun tasarlanan silahın gaz sistemi, 10 bin atıma kadar bakım ihtiyacı duymadan, kömür birikmesini ve ısı transferini azaltan yapısıyla görev yapıyor. Katlanır modüler mekanik nişangah ve 5 kademeli ayarlanabilir dipçikle ergonomisi yükseltilen silahın şarjör hariç ağırlığı 2 bin 630 grama karşılık geliyor.

KALE KALIP’ın KCR-556 piyade tüfeği
……………………………..

SARSILAMAZ’ın 5,56 milimetrelik piyade tüfeği çözümü SAR 223 ise her türlü muharebede askeri ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirildi.

SAR 223, en zor arazi ve iklim koşullarında test edildi. 5,56×45 milimetre mühimmatları ateşleyen gaz etkili çalışma, dakikada yaklaşık 700-900 atım, hızlı nişan almayı sağlayan 2 ayrı mesafe (100-300 metre) kademeli, mekanik ayarlanabilir gez, silahın önemli özelliklerini oluşturuyor. 30 mermi kapasiteli hafif ve dayanıklı polimer şarjörden beslenen SAR 223, uzunluk ayarlı teleskopik dipçik, doğrusal yapıyla geri tepmeyi doğrudan omuza ileterek şahlanmayı azaltan ergonomik dizayn sayesinde kullanım kolaylığı sağlıyor.

SARSILAMAZ’ın 5,56 milimetrelik piyade tüfeği çözümü SAR 223
……………………………………..

SAR 223’ün, kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine geliştirilmiş yeni nesil ani geri tepmeli piston sistemiyle çalışan SAR 223T versiyonu bulunuyor. Tüfek, zorlu ortamlarda hatasız çalışabilmesi ve daha az bakım gerektirmesi dolayısıyla tercih ediliyor.

Kaynak: SSB, MKEK, KALE KALIP, SARSILAMZ,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here