Space X ilk nesil ‘Starlink’ uydularının planlanandan çok daha düşük irtifalarda kullanmak için ABD Federal İletişim Kurulu’ndan (FCC) izin istedi.

Space X uzay şirketinin şu anda Dünya’nın çevresinde dolaşan 422 adet uydusu bulunuyor. Buna ek olarak şirket, 12.000 adet uydu fırlatmak için onay aldı ve 30.000 tane daha fırlatmak için başvuruda bulundu.

İlk başlangıçta 4 bin 400 uydu Dünya’dan 1.200 kilometre uzaklıkta yörüngede kullanılması için şirket izin almıştı.Space X talebi üzerine FCC 1.600 birinci nesil uydunun 550 kilometre mesafede kullanılmasına izin vermişti. Geçtiğimiz haftalarda şirket tekrar FCC başvurarak kalan 2.800 uydunun 540 ile 570 kilometre mesafede kullanmak için FCC’den izin istedi.

Şirket uyduların ömrü boyunca uzaydaki enkaza ve diğer uzay araçlarına çarpışmasının önlemek için uydulara manevralar yaptıracaklarını defalarca açıklamıştı. ‘Starlink’ uydularının beş yıllık ömürleri olduğu belirtilmişti.

Space X’in ‘Starlink’ uydu projesi 2015 yılında başladı; şu ana kadar 7 farklı fırlatma görevi gerçekleştirdi. Fırlatmaların önümüzdeki günlerde de devem etmesi bekleniyor. Astronomik görüşü azaltacağı eleştirileri üzerine şirket, fırlatılacak uydularının her birinin güneşlikle kaplanacağını söylüyor.

‘Starlink’ uydularının 8. ayağını 22 Nisan günü başlatmıştı. Falcon 9 roketiyle Starlink 6 adı altında fırlatılan toplam 60 uydu, kısa bir süre sonra yeryüzünden görülebilir hâle gelmişti. Zaman zaman Türkiye semalarından da geçen uydular, çıplak gözle görülebilmesinden dolayı birkaç kez UFO olarak lanse edilmişti.

Kaliforniya merkezli uzay taşıma şirketi Space X, bünyesinde geliştirdiği Starlink projesiyle dünya genelinde hızlı ve ucuz internet erişimi sağlamak istiyor.

Kaynak: SpaceNews, Ajanslar, Web tekno,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here