İran ile Azerbaycan arasında gerilim giderek tırmanıyor, İran 1 Ekim’de Azerbaycan sınırında geniş çaplı bir tatbikat başlattı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “İran’dan yapılan Azerbaycan İsrail’i bölgeye getirdi” iddialarına ilişkin “İsrail’i burada nerede gördüler. Kanıt var mı. diye sordu.

İran, iki ülke arasındaki gerilimin tırmanmaya devam etmesi nedeniyle Azerbaycan sınırı yakınında geniş çaplı askeri tatbikat düzenledi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Kiomars Heidari, tatbikatlara zırhlı birlikler, topçu, insansız hava araçları, elektronik harp birimleri ve helikopterlerin katılacağını söyledi. İran sosyal medya hesapları, kuzeye doğru gittiği bildirilen büyük askeri malzeme videolarını yayınlıyor.

4 Ekim’de Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Gürcü ordusuyla birlikte tatbikata başlayan Türkiye ve Azerbaycan ordularının 5-8 Ekim tarihleri arasında ise Nahçıvan’da tatbikata başlayacağı açıklandı.

Azerbaycan’ın birkaç hafta önce, Ermenistan kontrolündeki kasabalar olan Kapan ve Goris arasında seyahat ederken yolun Azerbaycan kontrolündeki kısmını kullandıkları gerekçesiyle iki İranlı kamyon şoförünü gözaltına almış, bu olay ilişkileri kötüleştirmişti.

Tahran, ne zaman sonlanacağını açıklamadığı son tatbikatın Azerbaycan’a karşı değil, IŞİD ve İsrail’e karşı olduğu konusunda ısrarcı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran’dan yapılan “Azerbaycan İsrail’i bölgeye getirdi” iddialarına ilişkin “İsrail’i burada nerede gördüler. Kanıt var mı. Kanıt yoksa herkes söylediklerinden sorumlu tutulmalıdır. Kimsenin mesnetsiz iftiralar üretmesine izin veremeyiz” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyevişgalden kurtarılışının 1. yılında ziyaret ettiği Cebrayıl’da şehir halkından bazı vatandaşlarla bir araya geldi.

Törende Aliyev konuşmasına şöyle devam etti: “Biz iyi niyet sergiliyoruz. Fakat bu kendimize yönelik asılsız suçlamaları kabul edeceğimiz anlamına gelmez. Bunu burada, Cebrayıl’da, Aras nehrinin kıyısında, Azerbaycan halkına ve tüm dünyaya söylüyorum. Bize karşı yapılan asılsız suçlamalar cevapsız kalmayacak. Bu iddiaları reddediyor ve kanıt talep ediyoruz. Bazı İranlı taşralı mollaların son dönemde Azerbaycan’a yönelik iftiralarını umursamadık. Fakat sonra ne yazık ki yetkililer bize karşı mesnetsiz suçlamalarda bulunmaya başladılar. Güya Azerbaycan İsrail’i bu bölgelere getirmiş. Gözlerini açıp görsünler. İsrail’i burada nerede gördüler. Burada tek bir kişi bile yaşamıyor. Burada bina yok. Kanıt var mı. Yok. Kanıt yoksa herkes söylediklerinden sorumlu tutulmalıdır. Kimsenin bize karşı mesnetsiz iftiralar üretmesine izin veremeyiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here