ABD Donanması büyük ve orta İnsansız Deniz Araçları (İDA) ve Ekstra Büyük İnsansız Denizaltı Araçları olarak adalandırılan üç tip büyük insansız araçlar geliştirmek ve tedarik etmek istiyor.

Donanma, FY2022 bütçesinde bu araçların geliştirilmesi için 434,1 milyon dolarlık araştırma ve geliştirme fonu talep etti. Dağınık bir filo mimarisi kurmak isteyen Donanma, bunun bir parçası olarak büyük insansız araçlar talep ediyor.

Büyük sınıf İDA’ların 60 metre ile 90 metre uzunluğunda, tam yük deplasmanında 1.000 ton ila 2.000 ton arasında bir deniz aracı hedefeleniyor. Buda bir devriye gemisinden daha büyük ve bir firkateynden daha küçük bir gemi anlamında geliyor.

Deniz Kuvvetleri, Büyük İDA’ların ticari gemi tasarımlarına dayalı, düşük maliyetli, yüksek dayanıklı ve yeniden yapılandırılabilen gemiler olmasını talep ediyor.Ayrıca çeşitli modüler yükleri taşımak için yeterli kapasiteye sahip olmasını istiyor.

Öncelikle İDA’ların Su üstü Savunma Harbi (ASuW) ve Kara hedeflerine saldırı silah sistemlerini taşıması planlanıyor.Yakın vadede Büyük İDA’lara bir kaç mürettebat yerleştirilmeside tatışılıyor.

Donanma, orta sınıf İDA’ları 13 metre ile 57 metre uzunluğunda ve kabaca 500 ton deplasmanlı olarak tanımlıyor. İDA’nın devriye gemisi boyutunda olması bekleniyor. Orta sınıf İDA’ların faydalı yükleri olarak, istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) ve elektronik harp (EW) sistemleri taşıması planlanıyor.

Kabaca bir metro vagonu büyüklüğünde olan ilk beş Ekstra Büyük İnsansız Denizaltı Araçları FY2019 bütçesinde finanse edildi; Boeing tarafından inşa ediliyor. Donanma, FY2024 bütçesinden başlayarak ek Ekstra Büyük İnsansız Denizaltı Araçları tedarik etmek istiyor. İnsansız denizaltılar Soğuk Savaş döneminde kullanılan CAPTOR (kapsüllü torpido) mayına benzer bir denizaltı karşıtı torpido ile silahlandırılacak. Denizaltılar deniz tabanına (Hammerhead mayın) gizlice mayına benzer torpidoları yerleştirebilecek.

Hammerhead mayını, bir tüp içine torpido yerleştiriliyor ve deniz tabanına sabitleniyor.Torpido sensörleri ile Hedefi tespit edip imha ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here