İspanya Savunma Bakanlığı, 5 adet ‘F-110 Fırkateyn’ yapımı için ‘Navantia’ firması ile sözleşme imzaladı. Fırkateynin inşasında ihtiyaç duyulan malzemelerin yüzde 80’ni yurtiçi imkanlardan karşılanacak.

Savunma Bakanlığında düzenlenen imza törenine, Savunma Bakanı Sekreteri Angel Olivares; DGAM (Silah ve teçhizat satın alma birimi) Genel Müdürü Santiago Ramón González; Navantia Başkanı Susana de Sarriá ve Donanma ve şirket yetkilileri katıldı.

Toplam maliyeti 4,317 milyar Euro olarak açıklanan anlaşma ile İspanya, beş adet fırkateyn tedarik edecek. Gemilerin inşası Ferrol Tesisleri’nde kısa sürede başlayacak. Platform için gerekli bileşenlerin %80’inin İspanyol firmalarından tedarik edileceği bildirildi.

Fırkateynin tasarımında farklı sensör ve anten çözümleriyle yapılandırmış bir direk bulunurken, hibrit tahrik sistemi ile daha verimli ve sessiz seyir imkanı sağlanacak.

Yönlendirilmiş enerji silahlarının entegrasyonu için uyumlu olarak inşa edilecek gemilerde, insansız hava ve deniz araçları görev yapabilecek.

SCOMBA muharebe sistemine sahip olacağı açıklanan F-110 sınıfı gemilerde Lockheed Martin dikey fırlatma sisteminden (VLS) Raytheon’un AAW – SM-2 füzeleri ateşlenebilecek.

Elektronik harp kabiliyeti de mevcut olan gemilerde denizaltı savaş sistemleri ve ‘SAES’ Sonar sitemide bulunacak. Navantia firmasının Navigasyon sistemleri gemilerde kullanılacak.

Platformlar, İspanya’nın Astillero 4.0 programı kapsamında geliştirilen ilk gemi olma özelliğinin yanı sıra inşasında katmanlı imalat teknolojisi ile üretilen bileşenlerin de bulunacağı ilk İspanyol gemileri olma özelliğine de sahip olacak.

Suudi Arabistan için inşa edilecek ‘Avante 2200’ korvetinin ilk kaynağı 15 Ocak’ta düzenlenen tören ile yapılmıştı. Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından İspanya’nın Suudi Arabistan’ı kınaması ülkeler arasında gerginliğe sebep olmuş, Suudi Arabistan siparişi iptal tehditinde bulunmuştu.Geri adım atan İspanya ‘Navantia’ şirketini rahatlatmıştı.

Ayrıca Sedef Tersanesinde inşa edilmekte olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu‘ya İspanyol Navantia Tersanesi teknik destek sağlıyor. Navantia’nın Juan Carlos 1 LHD gemisi tecrübesinden yararlanılıyor.

Kaynak: Ajanslar, Navantia, C4 Defence,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here