Iron Dome’ ( Demir Kubbe) füze önleme sistemi Tel Aviv yönüne gelen onlarca füzeyi engellemeye çalıyor.

İran’ın balistik, seyir füze ve insansız hava aracı tehdidine karşı ABD’nin İsrail ve Arap ülkelerinden üst düzey bölgesel savunma yetkilileri bir araya getirdiği iddia edildi. 

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Mart ayında Mısır kontrolündeki Sina Yarımadası’ndaki Şarm El-Şeyh’te yapılan görüşmelere İsrail, Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Ürdün’den katılımcılar katıldı.

İsrail’in Mısır, Ürdün, BAE ve Bahreyn ile diplomatik bağları var, fakat Suudi Arabistan ve Katar ile diplomatik bağlar bulunmuyor. 

Bu haberin ardından BAE yetkilileri bu görüşmeyi yalanlandı. BAE yetkilileri “ belirli bir ülkeyi hedef alan herhangi bir bölgesel askeri ittifaka veya işbirliğine taraf değil. BAE’nin bu tür bir bölgesel askeri ittifakla ilgili herhangi bir resmi görüşmeden haberi yok.” açıklamasında bulundu.

Zirveye İsrail  Genelkurmay Başkanı Korgeneral Aviv Kohavi ve Suudi Arabistan  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Fayyadh bin Hamed Al Ruwaili’nin katıldığı iddia edildi.

Görüşmelere aşina olan kaynaklara göre, katılımcılar hava tehditlerinin hızlı bir şekilde bildirilmesine yönelik yöntemler konusunda prensipte anlaşmaya vardılar. Ancak ABD tarzı bir askeri veri paylaşım sistemi aracılığıyla değil, telefon veya bilgisayar aracılığıyla iletileceğini söyledi.

Toplantıda herhangi bir olay karşısında hangi ülke güçlerinin müdahale edeceği ve   kararların nasıl alınabileceği de tartışıldı.

Gazetenin haberinde, ülkelerin hava tehditlerini tespit etmek ve  bunlara karşı koymak için birlikte nasıl çalışabileceğine dair çeşitli senaryolar gözden geçirildi. Toplantının, alt düzey temsilcilerden oluşan gizli bir çalışma grubunun ardından  düzenlendiği belirtildi.

Anlaşmaların ülkeleri bağlayıcı yükümlülükleri bulunmuyor, fakat sistemi resmileştirmek ve işbirliğini genişletilmesi bakımından önemli görülüyor. 

ABD Merkez Komutanlığı, Şarm El-Şeyh görüşmelerini doğrulamadı. WSJ’ye yaptığı açıklamada, “bölgesel işbirliğini artırmaya, gücümüzü ve bölgesel ortaklarımızı korumak için entegre hava-füze savunma mimarisi geliştirmeye kararlı bir şekilde bağlı olduğu” belirtildi. 

Geçen hafta İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran saldırılarının engellediğini belirterek, Orta Doğu Hava Savunma İttifakı’ndan söz etmişti.  

Kaynaklar  Şarm El-Şeyh görüşmelerinde gelişmelerin operasyonel ittifak olarak nitelendirilebilecek bir noktaya gelmediğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here