İsrail, deniz tabanlı C-DOME Hava Savunma sistemini başarıyla test etti

0
510

İsrail füze tehditlerine karşı deniz tabanlı Demir Kubbe C-DOME Hava Savunma Sistemi’ni başarıyla test etti.

İsrail Savunma Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Iron Dome füze savunma sisteminin deniz tabanlı bir versiyonu olan C-Dome üzerinde “karmaşık bir dizi testi başarıyla tamamladığını” duyurdu.

Rafael Advanced Weapons Systems tarafından tasarlanan C-DOME sistemi Sa’ar 6 sınıfı ”Magen” korvetine entegre etti. Savunma Bakanlığı Silah Geliştirme ve Teknoloji Altyapı İdaresi (İbranice MAFAT) tarafından denetlenen testler sırasında C-DOME sistemi çeşitli “gelişmiş tehditlere” karşı başarıyla çalıştı.

Testin zamanı hakkında ayrıntılı bilgi vermeyen yetkililer, C-DOME Hava Savunma Sistemi roketler, seyir füzeleri ve insansız hava aracı olmaka üzere birkaç gelişmiş tehdidi” engellediğini söyledi.

İsrail Donanması’nın ‘Sa’ar 6’ sınıfı korvetlerinden ilki olan ‘INS Magen’ Aralık 2020’de İsrail Donanmasına teslim edildi.Gemi İsrail savunma şirketleri tarafından üretilen savunma sistemleri, savaş sistemleri ve sensörler ile donatılıyor.

Sa’ar-6 sınıfı gemilerin tasarımı, Alman Deniz Kuvvetleri’nin K130 Braunschweig sınıfı korvetlerine dayanıyor. Fakat gemilerde çok sayıda yeni teknoloji ve düşük görünürlülük için gizli tasarımların uygulandığı belirtiliyor.

Sa’ar 6 korvetlerine başlangıçta Rapfael yapımı C-Dome deniz savunma sistemi ile donatılması planlanıyor, bununla birlikte Hizbullah’ın kıyıdan fırlatılan roketlerinin tehdidine karşı iki adet Demir Kubbe atarı taşıyacağı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here