İsrail Donanması’nın ‘Sa’ar 6’ sınıfı korvetlerinden ilki olan ‘INS Magen’ Hayfa limanına vardı. Gemi İsrail savunma şirketleri tarafından üretilen savunma sistemleri, savaş sistemleri ve sensörler ile donatılacak.

Donanmanın ilk Sa’ar-6 sınıfı gemisi olan Magen, Almanya’daki üretim tersanesi ThyssenKrupp Marine Systems’den birkaç haftalık bir yolculuktan sonra Hayfa limanına ulaştı. Donanma tarafından teslim alınacak dört Sa’ar-6 sınıfı gemiden ilki olan INS Magen’ı önümüzdeki yıllarda INS Oz, INS Atzmaut ve INS Nitzahon korvetleri takip edecek.

Sa’ar-6 sınıfı gemilerin tasarımı, Alman Deniz Kuvvetleri’nin K130 Braunschweig sınıfı korvetlerine dayanıyor. Fakat gemilerde çok sayıda yeni teknoloji ve düşük görünürlülük için gizli tasarımların uygulandığı belirtiliyor.

İsrail Savunma Bakanlığı, inşası devam eden yeni Sa’ar 6 korvetlerinin Elektronik Savaş süitleri (EW) tedariği için Ağustos 2018’de Elbit Systems ile 85milyon dolarlık sözleşme imzalamıştı.

Sa’ar 6 korveti, hali hazırda İsrail’in elinde bulunan  Sa’ar 5 sınıfı savaş gemilerinden daha büyük ve daha güçlü olacak. Uzunluğu 90 metre, ağırlığı yaklaşık 2 bin ton olacağı belirtilen korvetin, İsrail tarafından geliştirilen silah sistemleri ve radarlarla donatılacak. İsrail basını korvetlere Barak – 8 Hava Savunma Füze Sistemi konulacağını, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen çok fonksiyonlu aktif elektronik dizin taramalı (ALPHA) (AESA) radarı entegre edileceğini yazdı.

Korvetlerde başlangıçta Rapfael yapımı C-Dome deniz savunma sistemi ile donatılması planlanıyor, bununla birlikte Hizbullah’ın kıyıdan fırlatılan roketlerinin tehdidine karşı iki adet Demir Kubbe atarı taşıyacağı belirtiliyor.

Sa’ar 6 korvetinde 76mm’lik top, torpido rampaları ve yakın savunma için uzaktan kumandalı silahlar olacak, ayırıca Sikorsky SH-60 Seahawk deniz tipi helikopterleri gemilere kalkış ve iniş yapabilecek.

İsrail donanmasının Sa’ar 6 sınıfı korvetlerinin inşaatı, Almanya’nın (hyssenkrupp Marine Systems) tersanelerinde çelik kesme töreni ile 7 Şubat 2018’de başladı.Korvetler ülkenin gaz sahasını ve deniz ticareti yollarının korunmasında görev yapacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Ajanslar,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here