Fransa Savunma Bakanlığı, ABD’den Yabancı Askeri Satış (FMS) anlaşması kapsamında üç adet E-2D Advanced Hawkeye erken uyarı ve kontrol uçağı satın alınmasını onayladı.

Fransız Savunma Tedarik kurumu (DGA) ile ABD hükümetinin Yabancı Askeri Satış (FMS) anlaşması kapsamında satın alma işlemi gerçekleştirilecek.Askeri Planlama Yasasına (2019-2025, LPM) göre üç uçağın 2030 yılına kadar Fransız Donanmasına teslim edilmesi gerekiyor. Yeni uçaklar şu anda hizmette olan üç E-2C Hawkeyes’in yerini alacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı Temmuz 2020’de, FMS kapsamında Fransa’ya üç adet gelişmiş E-2D Hawkeye Hava Erken Uyarı ve Kontrol (AEW & C) uçağının satışına onay vermişti.

Yaklaşık 2 milyar dolar değerinde olan anlaşma, E-2D uçağına ek olarak 10 adet T-56-427A motor, üç adet AN / APY-9, dört adet AN / ALQ-217 elektronik destek ölçü sistemi ve bir Ortak Görev Planlama Sistemini kapsıyor.

Yeni versiyon E-2D uçağı Northrop-Grumman tarafından tasarlandı. Aktif radar anteni , kokpiti ve veri bağlantı sistemleri önemli ölçüde geliştirildi. Ayrıca uçaklara havada yakıt ikmali imkanı eklendi. Üç E-2D uçağına otonom kapasitesini garanti edecek Industrial Service of Aeronautics (SIAé) tarafından geliştirilen özel bir bilgisayarın entegrasyonu yapılacak.

Fransız Donanması’nda hizmet veren E-2C Hawkeye uçakları Lann-Bihoué deniz hava üssünde (Morbihan) ve Charles de Gaulle uçak gemisinde konuşlanıyor. Yeni uçaklarında burada görev yapması planlanıyor.

Havadan erken uyarı ve kontrol uçakları, tehditlerin uzaktan tespiti, hava ve deniz operasyonları bağlamında hava unsurlarının komuta ve kontrolü görevlerini icra edebiliyor.

Kaynak: French Directorate General of Armament, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here