Arama Kurtarma (SAR) operasyonlarında kullanılacak ilk Agusta Westland HH-139B helikopteri İtalyan Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Havacılık Silahlanma ve Uçuşa Elverişlilik Departmanı (DAAA) tarafından yürütülen kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından, İlk HH-139B Helikopteri İtalyan Hava Kuvvetleri’nin 15.Helikopter filosuna teslim edildi.Test ve Kabul aşamasında Milan Bölgesel Teknik Ofisi (UTT) ve Hava Kuvvetleri Deneysel Uçuş Departmanınından destek alındı.

Yeni helikopterlerin ‘B’ versiyonun teslimatı 2021 yılına kadar sürecek. İlk etapta Cervia Hava Üssü ve Arama Kurtarma (SAR) Merkezlerine dağıtımın yapılması planlanıyor. (Decimomannu’daki 80.C / SAR Merkezi; 82.C / Trapani’deki SAR Merkezi; Gioia del Colle’nin 84. C / SAR Merkezi ve Pratica di Mare’nin 85. C / SAR Merkezi.)

HH-139B sürümü yeni helikopterleri, geliştirilen operasyonel yetenekleri ile yeni bazı teknik özelliklere sahiptir. Çift vinç özelliği ile herhangi bir kurtarma operasyonunda araç üstü ekipmanın daha iyi yönetilmesini sağlayan bir “görev konsolu” ile donatılmıştır .

Helikopter maksimum kalkış ağırlığı 6 bin 800 kg’dan 7 bin kg’a çıkarılmasıyla daha büyük yükleri taşıma imkanına sahip oldu. Ayrıca yeni nesil sensöreler ve aviyonik ile donatılan helikopterde, AIS sistemi – (Otomatik Tanımlama gibi), gemilerle daha iyi etkileşime izin veren sistem, yükseltilmiş engelleri tanımlamayı destekleyen OPLS sistemi ve Engel Yakınlık sistemi LIDAR bulunuyor.

İtalyan Hava Kuvvetleri’nde AgustaWestland AW139 HH-139A modeli SAR filosunda 2013 yılından bu yana görev yapmaktadır.

Kaynak: Italian Air Force,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here