Merkezi Fransa’da bulunan Arianespace uzay şirketi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri için çok yüksek performanslı Dünya gözlem uydusu olan Falcon Eye’yi başarıyla yörüngeye fırlattı.

Fransa’nın Guyana Uzay Merkezi’nden bir Soyuz roketi ile 1 Aralık yerel saat 22:33’de uydu başarıyla fırlatıldı. Falcon Eye uydusu, Airbus Defence Space SAS ve Avrupa’nın en büyük uydu üreticisi Thales Alenia Uzay sistemlerinin oluşturduğu konsorsiyum tarafından geliştirildi. Son fırlatılan uydu ile konsorsiyum bugüne kadar 23 uyduyu uzaya gönderdi.

FalconEye uydusu, görüntüleri almak ve işlemek için yüksek performanslı yüksek çözünürlüklü optik gözlem yeteneklerine sahip. Uydunun ana yüklenicisi olan Airbus Defence ve Space SAS, platformun tedarikinin yanı sıra uydu tasarımı ve entegrasyonu testinden sorumluydu.Thales Alenia Uzay sistemleri ise yüksek çözünürlüklü optik ekipmanı ve görüntü aktarım alt sistem yükünü sağladı.

Arianespace uzay şirketi, 1980’den bu yana Fransız Guyanası (Güney Amerika) ve Kazakistan’ın Baikonur’daki fırlatma tesislerinden, Ariane, Soyuz ve Vega adlı üç fırlatıcı ailesini kullanarak 600’den fazla uyduyu yörüngeye yerleştirdi.

Kaynak: Arianespace

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here