Ruysa en son versiyon S-300V4 hava savunma sisteminin Kuril adalarında göreve başladığını açıkladı. Japonya’nın hak iddia ettiği Kuril adaları, İkinci Dünya savaşında Rusya tarafından işgal edilmişti.

Doğu Askeri Bölgesi basın servisi tarafından yapılan açıklamada, “S-300V4 hava savunma sistemi birimlerine, Kuril Adaları’ndaki bir hava savunma merkezinde muharebe görevi verildi.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya tarafında geliştirilen dördüncü versiyon S-300V4 hava savunma sistemlerinin, havadan gelebilecek balistik ve hipersonik  füzelere etkili olduğu açıklanmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı dünyada balistik füzelerle etkin bir şekilde başa çıkabilecek tek hava savunma sistemleri olduğunu iddia etmişti.

İkinci Dünya savaşının sona ermesinin ardında Müttefikler Japonya’nın ABD’nin işgaline girmesini, Tayvan’ın Çin işgaline girmesine ve Sakhalin ile Kuril Adaları’nın ise Sovyet Kuvvetleri tarafından işgal edilmesine karar vermişlerdi. Sovyet Kuvvetleri, en büyükleri, Habomai, Shikoton, Etorofu ve Kunashır olarak bilinen, genel ismiyle Kuriller olan takım adaları işgal etmişti.

Kaynak: TASS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here