İsrail, insansız hava araçlarını (İHA), havan mermileri ve roketleri başarıyla imha edebilen kara tabanlı “Demir Işını” isimli yeni ‘lazer silahı’ başarıyla test ettiği bildirildi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, twitter hesabından paylaştığı videoyla, ” İsrail, yeni “Demir Işını” lazer müdahale sistemini başarıyla test etti. İHA’ları, havan mermileri ve roketleri, atış başına 3,50 $ maliyetle düşürmek için lazer kullanan dünyanın ilk enerji tabanlı silah sistemidir. Bilim kurgu gibi görünebilir, ama değil.” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun araştırma ve geliştirme departmanı başkanı General Yaniv Rotem, ” Kolay işletilen ve önemli ekonomik avantajları sayesinde oyunun kurallarını değiştiriyor” ifadelerini kullandı.

İsrail Ordusu, Lübnan’daki İran destekli Hizbullah’ın İHA tehditine ön gürdüğünden, önümüzdeki yıllarda İsrail’in sınırları boyunca birden fazla lazer silahı yerleştirmeyi planlıyor.

İsrail yıllardır İHA tehditine karşı lazerler üzerinde çalışıyor ve geçen yıl küçük ölçekli testlerde insansız hava araçlarını düşürmede başarılı testler gerçekleştirdi.

Savunma kaynakları, ABD Savunma Bakanlığı’nın testlerin başarısını yakından takip ettiğini ve İsrail savunma firmaları Rafael Advanced Defence Systems ve Elbit Systems firmaları sistemin tam üretiminde rol oynayabileceğini söyledi.

ABD ve İsrail yetkililer, İran’ın insansız hava araçlarının (İHA) yetenekleri konusunda endişe duydukları, bu kapsamda Şii grupların İHA üretimini ve kullanımını engellemek için işbirliğini artırdığı belirtiliyor. Geçen ay, İsrail F-35 savaş uçaklarının 2021 yılında İsrail sınırına yaklaşan iki İran yapımı insansız hava aracını vurduklarını açıklamıştı.


        

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here