AKSUNGUR’dan ilk defa Akıllı Mühimmat (MAM-L) atışı yapıldı

0
1264

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan AKSUNGUR’dan ilk defa Millî Akıllı Mühimmat (MAM-L) atışı yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, ” Mavi Vatan 2022 Tatbikatı kapsamında; Deniz Kuvvetlerimizin envanterine yeni giren Millî İnsansız Hava Aracı AKSUNGUR’dan ilk defa Millî Akıllı Mühimmat (MAM-L) atışı yapıldı. Doğu Akdeniz’de su üstü hedefi kullanılarak gerçekleştirilen atışta hedef başarıyla vuruldu. “ ifadelerini kullandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından seri üretime geçen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) ilk teslimatı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Ekim 2021’de gerçekleştirildi.

TUSAŞ tarafından geliştirilen ‘Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli’ AKSUNGUR  İnsansız Hava Aracı (İHA) 20 Mart 2019’daki ilk uçuşunu otomatik iniş ve kalkış özelliğini kullanarak 4 saat 20 dakika olarak gerçekleştirdi.

Orta irtifada uzun havada kalışlı (Medium Altitude Long Endurance – MALE) pazarında yüksek yük taşıma kapasitesiyle öne çıkan Aksungur yerli imkanlar kullanılarak tasarlandı.

Aksungur keşif, gözetleme, arama-kurtarma, sinyal istihbaratı, muharip görevler ve yüksek irtifa operasyonları yerine getirebilen yeni bir İHA sistemidir. Elektro-optik ve geniş alan gözetleme kameraları, sentetik açıklık radarı, iletişim istihbarat sensörleri gibi yükleri farklı kombinasyonlarda donatılabilecek ve TÜRKSAT uydusu üzerinden kontrol ile uzun menzilli operasyonlarda kullanılabilecek.

AKSANGUR İnsansız Hava Aracı’nın 1000 uçuş saatini Ağustos ayında tamamlamıştı.

TUSAŞ tarafından seri üretime geçen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) Denizaltı Karşıtı Savaş (ASW) konfigürasyonu özelliği ile kullanılması gündeme gelmişti.

Aksungur İHA’nın faydalı yük konfigürasyonundan sonobuoy podu ve manyetik anomali detektörü (MAD) yerleştirilerek denizaltı savaşında kullanılması planlanmaktadır.

Uzmanlar Aksungur ile Türkiye’nin denizaltı savaş yetenekleri robotik açıya sahip olacak. Askeri planlama açısından bakıldığında, bazı denizaltı karşıtı savaş görevlerini insansız sistemlere devretmek, düşük operasyonel maliyetler nedeniyle daha ekonomik olacaktır.

NATO ülkesi olan Türkiye, Karadeniz veya Akdeniz’deki Rus denizaltı faaliyetlerini izlemek için insansız hava araçlarını kullanabilir. Son dönemde Yunanistan ile yaşadığımız gerginlikte 11 denizaltısı olan Yunan Donanması AKSUNGUR tipi İHA’lar ile takip edilebilir.

Açık kaynaklara göre Akdeniz bölgesinde yaklaşık 20 ila 30 parça deniz unsurunun faliyet gösterdiği belirtilmektedir. Türk Donanması İHA’larını konuşlandırıldığı her yerde, düşmanın denizaltı platformlarına bir miktar sorun çıkaracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here