Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın kongreye gönderdiği mektubu ilişkin soruya, mektupta bazı olumlu unsurlar olmakla beraber ihtiyatlı olmak lazım.” dedi.

ABD’den F-16 teminine ilişkin gelinen süreci değerelendiren Hulusi Akar, Bizim Viper denilen blok 70 F-16’lara ihtiyacımız var. Bununla birlikte elimizdeki F-16’ların da modernizasyonu gerekiyor. Bununla ilgili ‘Yabancı Askerî Satışlar’ kapsamında süreci başlattık. ABD Savunma Bakanlığındaki süreç ABD Dışişleri Bakanlığı ile devam ediyor.” dedi.

Kongreden gelen soruya ABD Dışişleri Bakanlığının verdiği cevabın yer aldığı mektuba ilişkin soru üzerine ise Bakan Akar, “Söz konusu mektupta bazı olumlu unsurlar olmakla beraber ihtiyatlı olmak lazım. Bu uzun bir süreç, temennimiz bunun olumlu sonuçlanması.” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye F-16 satışına ilişkin ABD Kongresi’ne mektup göndermişti. Mektupta, Türkiye’ye F-16 satışının ABD çıkarlarıyla uyumlu olacağı ve NATO’nun uzun vadeli planlarına hizmet deceği belirtildi.

Türkiye, Fransa ve İtalya arasındaki ortak SAMP-T füze projesine yönelik soruya Bakan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımız konuya ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İtalya Başbakanı Draghi ile biz de iki ülkenin savunma bakanları ile görüştük. Bununla ilgili üçlü bir görüşme yapılması gerekiyor ancak şu anda Fransa’da bir seçim süreci söz konusu. Bu bittikten sonra temennimiz beraber görüşerek daha önce başlayan sürecin olumlu şekilde sonuçlanmasıdır.” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO zirvesi dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Türkiye-Fransa ilişkilerini yeniden ele almak ve hatta Türkiye-Fransa-İtalya olarak üçlü attığımız adımları yeniden hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürmeyi karar altına aldıklarını söylemişti.

Bir gazetecinin “Üçlü dediğiniz Fransa-İtalya-Türkiye SAMP-T füzesini mi kastediyorsunuz?” sorusuna Erdoğan, “Evet, Eurosam. O konuyu Macron ile görüştüğümüz gibi Draghi ile de görüştük. Draghi de benden sonra Macron ile yaptığı görüşmede bu konuyu açtı.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar, MSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here