Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan ANKA İHA’sına entegre edilen SAR-Sentetik Açıklıklı Radarları ile Denizde sürüklenen serseri mayın tespit çalışmaları gerçekleştirildiği açıklandı.

“İHA’larımıza yeni bir kabiliyet daha kazandırdık” ifadelerini kullanan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Denizde sürüklenen serseri mayın tespit çalışmaları DzKK’nın ANKA İHA’sına entegre edilen SAR-Sentetik Açıklıklı Radarlarımız ile başarılı şekilde gerçekleştirildi. Tebrikler” ifadelerini kullandı.

Türk Deniz Kuvvetleri’ne anlık hedef tespit, takib ve imhası kabiliyeti olan biri SAR radarı entegreli üç adet Anka SİHA İnsansız Hava Aracı teslimatı Ekim 2019’da gerçekleştirilmişti.

Deniz Kuvvetleri envanterindeki ANKA SİHA, SAR (Sentetik Açıklı Radar) radarı sayesinde hava bulutlarla kaplı ya da yağışlı bile olsa gece gündüz her durumda çok net görüntü alınabiliyor ve hareketli hedefler izlenebiliyor.

Milli Savunma Bakanlığı’da ANKA-B İHA’ların SARPER ve MİLSAR Radar Sistemlerini Kullanarak Gerçekleştirdiği “Serseri Mayın Tespit” Denemeleri Başarıyla Tamamlandığını açıkladı.

Bakanlığın Twitter hesabundan yapılan paylaşımda “Deniz Kuvvetlerimiz, sürüklenen mayınların tespiti için ANKA-B İHA’lar üzerinde ASELSAN’ın SARPER ve METEKSAN’ın MİLSAR radar sistemlerini kullanarak Aksaz Körfezi’nde gerçekleştirdiği “Serseri Mayın Tespit” denemelerini başarıyla tamamladı.” ifadeleri yer aldı.

SAR sistemleri, insanlı ve insansız hava platformlarında, yeryüzünün yüksek çözünürlüklü görüntülenmesi ve hareketli hedef tespiti amacıyla kullanılıyor.

Her türlü hava koşulunda gündüz/gece kullanılabilen ve bu sayede yağışlı ve bulutlu havalarda dahi görüntüleme ve hareketli hedef tespiti yapabilen SAR sistemleri, havadan gözetleme ihtiyaçlarına yönelik olarak çeşitli askeri ve sivil uygulamalarda kullanılabiliyor.

ASELSAN’ın özgün milli teknolojileri uygulayarak geliştirdiği SARPER Sentetik Açıklıklı Radar Sisteminin uzun menzilden geniş alanları görüntüleyebilen Stripmap (Şerit), yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturan Spotlight (nokta aydınlatma), kara üzerindeki hareketli hedefleri tespit eden GMTI (Ground Moving Target Indicator), su üstü hedeflerin tespiti ve takibini sağlayan Deniz Arama, ve yine su üstü hedeflerin kimliklendirmeye yönelik görüntülemesini sağlayan ISAR yetenekleri bulunuyor.

Çok sayıda gelişmiş özelliği bünyesinde bulunduran ASELSAN SARPER sistemi su üstünde 360 derece gözetleme imkânı sağlıyor ve tüm görüntü tespit/çıktılarını gerçek zamanlı olarak kullanıcılara sunabiliyor. SAR görüntüleri üzerinden gözle anlaşılamayacak hassas değişiklikleri algılamaya yarayan faz uyumlu değişiklik tespiti (Coherent Change Detection/CCD) ve görüntülerdeki uçak, gemi, yol, bina vs gibi hedeflerin ya da arazi türlerinin otomatik olarak tespit ve teşhis edilmesini sağlayan yapay zeka destekli otomatik hedef tespit/teşhis kabiliyetleri bulunuyor.

SARPER sisteminin bu özellikleriyle askeri alandaki keşif ve gözetleme uygulamalarının yanı sıra, sivil alanda da doğal afet sonrası hasar tespiti ve kriz yönetimi, şehir planlama ve haritacılık uygulamalarında kullanımı mümkün.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2019 yılından bu yana kullanılmakta olan SARPER sistemlerinin, Hava Kuvvetleri Komutanlığında da yakın dönemde hizmete başlaması planlanıyor. ASELSAN, hava platformu radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için uzun yıllara dayanan tecrübesiyle yenilikçi radar sistemleri geliştirme çalışmalarına
devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here