İsrail Tersaneleri, Yunanistan Donanması için tasarlanan Themistocles sınıfı korveti Atina’da düzenlenen DEFA 2021 fuarında tanıttı. Yeni korvet İsrail Donanmasında Sa’ar S-72 olarak bilinen Reshef sınıfı korveti tasarımına dayanıyor.

Yunan Donanmasını hedefleyen tasarım, denizaltı savunma harbi ve hava savunma yeteneklerine sahip, 79 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde, azami hızı 30 knot ve menzili 2.500 deniz mili.

Korvetin 950 ton ağırlığında, 30 knot maksimum hıza ulaşması ve dört dizel motorla 15 knot hızda 2500 deniz mili menzile sahip olması bekleniyor.

İsrail Tersaneleri ve Yunan ortağı Onex Neorion Tersaneleri, Sa’ar S-72 korvetini Yunan Donanması’na teklif edildiğini, ancak Yunanistan Donanma yetkilileri daha büyük bir versiyona ihtiyaç duyacağını açıkça belirtti. Bunun üzerine Yunanistan’ın gereksinimlerini karşılamak için iki şirket daha uzun ve daha geniş Themistocles sınıfı gemiyi teklif etti.

Yunan Donanmasının şu anda fırkateyn değiştirme programına odaklanmış olmasına rağmen, İsrail Tersaneleri ve ortakları, tekliflerinin öne geçerek iyi bir izlenim bırakmayı umduğunu kaydetti. Şirket ayrıca Yunanistan’ın Ocak 2020’de katıldığı European Patrol Corvette (EPC) programına karşı rekabet edebileceğinden emin.

Kaynak: Naval News,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here