Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, mevcut Başbakan Meşişi’yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Kays Ordu liderleriyle görüşmesinin ardından, Tunus Anayasanın 80. maddesini harekete geçirerek, Parlamento’yu feshetti. Tunus Cumhurbaşkanlığının yayınladığı videoda, ülkedeki askeri komuta kademesinin ve güvenlik yetkililerinin katıldığı bir toplantı sonrasında konuşan Said, “Tunus’un içinde bulunduğu yağma, yangın ve durum karşısında ülkeyi kurtarmak için olağanüstü önlemler alması gerektiğini” belirterek isim vermediği bazı grupların belirli bölgelerde iç savaş çıkarmak için para topladığını öne sürdü.

Said, birkaç ay önce almaları gereken bu kararları Meclis Başkanı ve Başbakan Hişam el-Meşişi ile yaptığı istişareler sonrasında aldığını ifade etti.

Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyuran Said, söz konusu kararlardan sonra bir genelge yayınlanacağını ve kararların hemen yürürlüğe gireceğini aktardı.

Said, genelgeler biçiminde gerekli kararların duyurulmaya devam edeceğini, atayacağı başbakan ile yeni bir hükümet kurulacağını ve hükümetin cumhurbaşkanı liderliğinde kalacağını kaydetti.

  • Cumhurbaşkanı Kays Ordu liderleriyle görüşmesinin ardından, Tunus Anayasanın 80. maddesini harekete geçirerek, Parlamento’yu feshetti.

Anayasayı ve halkın çıkarlarını korumak üzere bu kararların kaçınılmaz olduğunu savunan Said, yolsuzluk dosyalarını ortaya çıkarma gerekçesiyle başsavcılık görevini de üstlendiğini belirtti.

Meclis Başkanı ve Nahda hareketi lideri Raşit Gannuşi ülkede darbe olduğunu duyurdu ve Tunus cumhurbaşkanının aldığı kararları geçersiz saydığını açıkladı. Gannuşi, “ Halkı demokrasiyi yeniden tesis etmek için barışçıl mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: Ajanslar, AFP, NTV,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here