İsrail’in geliştirdiği ‘Beresheet’ (Başlangıç) uzay aracı Ay yüzeyine inerken ser bir şekilde yere çakıldı. Araçta büyük hasar meydana geldiği ve bağlantının kesildiği bildirildi.

‘Falcon 9’ roketleri tarafından fırlatılan ilk ticari uydu olma özelliğini de taşıyan uzay aracı başarılı bir iniş yapsaydı İsrail Ay yüzeyine inan  dördüncü ülke olacaktı.

Ay’ın yüzeyine doğru inişe geçtiği sırada Beresheet’in motorunun arızalandığı belirtilirken, uzay aracının Ay’ın yüzeyine çarptığı tahmin ediliyor.

Başlangıç uzay aracı 585 kilogram ağırlığında içinde yüzlerce dijital dosyanın yüklendiği madeni para büyüklüğünde bir kapsül bulunuyordu. Ayrıca araç içersinde İsrail’e ait ulusal semboller ve bazı kültürel materyaller yer alıyordu.

Girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Ay’a insansız uzay aracı gönderme denemelerini sürdüreceklerini ve İsrail’in iki ya da üç yıl içerisinde bunu başaracağına inandığını söyledi.

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’e ait Falcon 9 roketiyle 21 Şubat’ta Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılmıştı.

Kaynak. Ajanslar, Duvar.R,


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here