İstanbul Dördüncü Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait UH-1 tipi helikopter henüz bilinmeyen bir nedenle Çekmeköy’de düştü. Milli Savunma Bakanlığı , ” Kazada 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Olayla ilgili inceleme başlatılmıştır.” açıklamasını yaptı.

İstanbul Valisi Yerlikaya, helikopterin zorunlu iniş yaparken düştüğünü açıkladı. Vali Yerlikaya sosyal medya hesabından, “Çekmeköy ilçemiz Kirazlıdere Mahallesi Sultangazi Caddesi Parkverde Sitesine düşen askeri helikopterdeki 4 yaralı askerimiz Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmesine rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından kazayla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle: ” İstanbul / 4’üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığına ait UH-1 tipi helikopterimiz, henüz bilinmeyen bir nedenle Çekmeköy’de kaza kırıma uğramıştır. Kazada 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Olayla ilgili inceleme başlatılmıştır.Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.”

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Çekmeköy’de düşen helikoptere ilişkin olarak soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında bir başsavcı vekili ve iki savcı görevlendirildi.

MSB yaptığı açıklamada, Kara Pilot Yüzbaşı Ümit Özerli, Kara Pilot Yüzbaşı Semih Özcan, Helikopter Teknisyeni Astsubay Başçavuş İlyas Kaya ve Helikopter Teknisyeni Üstçavuş Yakup Avşar’ın kazada şehit olduğunu açıkladı.

Kazanın ardından Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, Dördüncü Kara Havacılık Alayı’nın Trakya bölgesine taşınacağını duyurdu. Askeri kaynaklar ayrıca düşen helikopterin motor testi sırasında kaza kırıma uğradığını belirtti.

Kaynak: Ajanslar, MSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here