Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan Preveze Sınıfı Denizaltıların ‘ Yarı Ömür Modernizasyonu ‘ projesi için STM, Aselsan, Havelsan ve ASFAT ile Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) arasında sözleşme imzalandı.

SSB tarafından yapılan açıklamada imza törenine, SSB Başkan’ı İsmail Demir, Genel Kurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri komutanlığı ve projede görev alacak firmaların yetkilileri katıldı.

Proje Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan 4 Preveze Sınıfı Denizaltıyı kapsamaktadır.Modernize edilecek denizaltılar 2023, 2024, 2026 ve 2027 yıllarında hizmete girmesi planlanmaktadır.

Yarı Ömür Modernizasyonu ile denizaltıların mevcut sistemleri yenilenecek ve denizaltılar yeni deniz harekat kabiliyeti kazanacak.

Modernizasyon, Savunma Teknoloji Mühendislik ve Ticaret AŞ. ( STM), Aselsan, Havelsan ve Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ ( AFSAT) iş ortaklığı ile gerçekleştirilecek.

Preveze Sınıfı Almanya’nın Howaldtswerke Deutsche Werft AG firmasının geliştirdiği Tip 209 T1.1400 tipinden üretilmiştir.Türk Deniz Kuvvetleri’ne ilki 1994 yılında envantere girmiştir. Bu denizaltı ile Deniz Kuvvetleri Sub Harpoon UGM-84 güdümlü füzelerini kullanmaya başlamıştır.

Preveze sınıfı denizaltılar 50 gün denizde ikmalsiz görev yapabiliyor.Torpido ve Harpoon Güdümlü füze atabilen denizaltı donanmanın en önemli vurucu güçlerinden birini oluşturmaktadır.

Türk Deniz Kuvvetleri’nde sırasıyla TCG Preveze (S-353) 1994 yılında, TCG Sakarya (S-354) 1995 yılında, TCG 18 Mart (S-355) 1998 yılında, TCG Anafartalar (S-356) 1999 yılında hizmete girmiştir.

Kaynak: STM, Ajanslar, SSB,


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here