Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında inşa edilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591) İstanbul Tuzla tersanesinde düzenlene tören ile denize indirildi.TCG Ufuk yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi özelliğini taşıyor.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. 

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ” Bugün savunma sanayiinde tarihi adım atıldı.Ufuk Korveti ülkemizin ilk istihbarat gemisi olma özelliği taşıyor.Özellikle sinyal istihbaratının hayati önem kazandığı günümüz dünyasında Ufuk Korveti çok büyük boşluğu dolduracağını inanıyorum.Ufuk Korveti Türkiye’nin denizlerdeki gören gözü olacaktır.” dedi. 

STM ana yüklenici olduğu İstanbul tersaneleri tarafından inşa edilen TCG Ufuk korvetinin gemi ve görev sistemleri ASELSAN tarafından geliştirilecek.

Ufuk korveti, boyu 99,5 metre, azami genişlik 14’4 metre, deplasman 2 bin 400 ton, 8 bin 600 Kw güç ile 18+kont sürat yapabiliyor.Helikopter platformu 10 tonluk helikopter bulunabiliyor.

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi 1988 yılında Almanya’dan ikinci el olarak satın alınan  ve 2000 yıllarına kadar kullanılan Yunus sınıfı TCG Yunus (A-590) istihbarat gemisidir.

Türkiye’nin istihbarat gemisi talebi Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesiyle başlayan krizin ardından gündeme geldi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) denizleri de dinleyip istihbarat toplayabilmek için gemi tedariğine karar verdi. MİT’e ait karada konuşlu dinleme ve kestirme cihazlarının denizdeki bazı noktaları görememesinin, bu geminin alınmasını zorunluluk haline getirdiği belirtildi. Özellikle adalar ve arkasında kalan kısımlar için istihbarat faaliyetleri aksıyordu.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here