ABD istihbarat servisleri beklenenden daha yakın bir zamanda başkent Kabil’in düşeceğini tahmin ediyor.

Washington Post gazetesine konuşan istihbarat kaynakları, Taliban’ın 30 ile 90 gün içinde Kabil’e de ele geçireceğini hesapladıklarını aktardı. İstihbarat kaynakları, Haziran ayında yaptıkları açıklamada, Kabil’in ABD askerlerinin çekilmesinden 6 ila 12 ay sonra düşebileceğini öngörüyordu.

ABD Başkanı Joe Biden, Salı günü Beyaz Saray’da ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Taliban’ın artık Afgan hükümetinin bir sorunu olduğunu söyledi. “Afganlar şehirleri için artık kendileri savaşmak zorunda” diyen Biden, Afgan ordusunun askeri açıdan Taliban’dan üstün olduğunu belirterek “Ama savaşmayı da istemeliler” ifadelerini kullandı. Kabil’deki siyasi liderlere de birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunan Biden, “Siyasetin zirvesinin artık bir araya gelmek zorunda olduklarını anlamaya başlamaları gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Biden’ın sözcüsü Jen Psaki de ABD’nin önümüzdeki yılın bütçesinden Afgan ordusu için 3 milyar 300 milyon dolar mali destek ayırdığını söyledi.

Sekiz vilayet merkezi daha Taliban’ın kontrolünde

İlerleyişini Kabil’e doğru sürdüren Taliban ise kısa bir süre içinde sekiz vilayet merkezini ele geçirdi. Başkent Kabil’den 200 kilometre uzaklıktaki Baglan vilayetinin başkenti Pul-i Humri de Taliban’ın kontrolündeki vilayet merkezlerden. Baglan vilayetinden Milletvekili Mamoor Ahmedzay, Fransız haber ajansı AFP‘ye yaptığı açıklamada, kentin valilik binasına ve diğer resmi kurumlara Taliban bayrağının asıldığını aktardı.

Afganistan’da Taleban’ın İlerleyişi Rusya’yı da Kaygılandırıyor

Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu, Taleban’ın Afganistan’ın Tacikistan ve Özbekistan’la sınır bölgelerinde kontrolü ele geçirdiğini söyledi. Bakan Şoygu’nun açıklamalarına yer veren Rus Kommersant gazetesi, bu durumun Moskova’nın güvenlik kaygılarını arttırdığını yazdı.

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Taleban’ın sınırı ihlal etmeyeceğine dair güvence verdiğini ancak Moskova yönetiminin, güvenlik amacıyla bölge ülkeleriyle tatbikatlarına devam edeceğini söyledi. 

Rusya’nın Tacikistan’da bir askeri üssü bulunuyor. Taleban’ın Tacikistan sınırını ihlal etmesi durumunda Rusya’nın bunu kendi güvenliğine tehdit olarak da algılayacağı ifade ediliyor. Benzer şekilde eski Sovyetler Birliği bloğu ülkelerinden Özbekistan’ın da Rusya’yla hali hazırda sıkı ilişkileri devam ediyor. 

Rusya bu ay içerisinde Özbekisten ve Tacikistan’la birlikte Afganistan sınırı yakınlarında bir askeri tatbikat düzenledi. Moskova’nın ayrıca Tacikistan’daki askeri üsse zırhlı araçlar ve mühimmat takviyesi yaparak güçlendirdiği de biliniyor.

Sovyetler Birliği 1979 ve 1989 yıllar arasında Afganistan’ı işgal etmiş ancak bu işgal sırasında 15 bin kadar askerini kaybetmişti.

Kaynak: Ajanslar, AFP, DW,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here