Askeri gemilerin konumlarında dijital manipülasyon geçen yıl rutin hale geldi.Uzmanlar bu konunun ciddi mesele olduğunu, bu tür olaylar uluslararası çatışma riskine sebep olabileceğini belirtiyor.

Gelişmekte olan teknoloji dergisi Wired tarafından yürütülen araştırmaya göre, Ağustos 2020’den bu yana askeri gemilerin konumlarının sahte olduğu 100’den fazla vaka oldu.Araştırma, bir İngiliz uçak gemisi ve Amerikan savaş gemileri de dahil olmak üzere gemilerin konumlarının Otomatik Tanımlama Sistemini (AIS) manipüle ederek sahte olduğunu tespit etti.

Gemi Konumları, ihtilaflı sularda veya başka bir ülkenin karasularında çalışan gemileri gösterecek şekilde taklit edildi.Bu ciddi bir mesele çünkü askeri gemilerin faaliyet göstermelerine izin verilmeyen bölgelerde bulunması, askeri çatışma gibi uluslararası bir olaya neden olabilir.

Araştırma ekibi, GPS tabanlı bir sistem olan AIS’yi çeşitli tanımlama modelleri kullanılarak doğrulanabilen konum istatistikleriyle karşılaştırarak sahtekarlığı keşfetti. Uydular gemilerin gerçek yerlerini gösterirken,tüm sahte veriler kıyıdaki Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) alıcılarından geldi.

2018 ve 2019’da, özellikle Karadeniz bölgesinde, savaş gemileri ve ticaret gemileri tarafından GPS’lerinin ve AIS konumlarının bozulduğuna dair birçok rapor gündeme geldi. Bu durumdan Rusya sorumlu tutulurken, Karadeniz ve Baltık Denizi bölgesinde konumlarının bozulduğuna dair bir çok rapor gelmeye devam ediyor.

Araştırmacılar, sahte AIS verilerini doğrudan tek bir kaynağa bağlayan kanıt bulamadılar, ancak coğrafi yakınlığa ve konumları sahte olan tüm gemilerin Rusya’dan geldiği gerçeğine dayanarak Rusya olduğunu varsaymanın makul olduğu belirtildi.

Bu tür olaylar deniz sahası üzerinde bir siber savaşa doğru gittiğini göstermektedir. ABD ve Avrupa Donanmaları içi seyir özgürlüğü önemli bir faktördür. Askeri gemilerin konumlarında dijital manipülasyonu Rusya ve Çin diplomatik veya askeri bir çatışma başlatmak için kullanabileceği de iddia edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here