İsveç ve Finlandiya, NATO’ya katılmak için hazırlıklar yaparken bugün Birleşik Krallık 2 ülke ile ortak savunma anlaşması imzaladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, aynı gün içinde önce Stockholm’de İsveçli mevkidaşı Magdalena Andersson ile ve ardından Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile söz konusu anlaşmaya imza attı.

Johnson, İsveç ve Finlandiya’nın saldırıya uğraması halinde ülkesinin gerekli desteği vereceği vaadinde bulundu.

İki ülkenin 17-21 Mayıs tarihlerinde NATO’ya üyelik başvurusu yapması bekleniyor. 

Johnson ve Niinisto, Oslo’da ikili görüşmelerinin ardından güvenlik alanında iş birliği, istihbarat paylaşımı ve ortak askeri operasyonların yapılmasını kapsayan güvenlik deklarasyonuna imza attı. Anlaşmanın ardından iki lider, ortak basın toplantısı düzenledi.

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANI, ÜLKEYİ “DERHAL” NATO ÜYELİĞİNE BAŞVURMAYA ÇAĞIRDI

Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin ortak bir açıklama yaparak, önümüzdeki birkaç gün içinde bu konuda bir karar beklediklerini söylediler.

Finlandiya’nın NATO üyeliği seçeneğini değerlendirmesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından gündeme geldi.

Finlandiya, Rusya ile 1.300 kilometrelik bir sınırı paylaşıyor. Şimdiye kadar doğu komşusunun tepkisini almamak için NATO’nun dışında kaldı.

Finlandiya, NATO konusunda kararını, parlamento ve diğer üst düzey siyasi figürlerin değerlendirmesi sonrasında Pazar günü resmen açıklayacak.

NATO TARAFTARLIĞI ARTTI

Bu iki İskandinav ülkesi bugüne dek tarafsızlıklarını korumuştu.

Finlandiya kamuoyunda NATO üyeliği için destek yıllardır yüzde 20-25 seviyelerinde seyrediyordu. Ancak Ukrayna’nın işgalinin ardından, son kamuoyu yoklamaları bu desteğin yüzde 76’ya yükseldiğini gösteriyor.

Rusya, iki ülkeyi uzun süredir devam eden askeri bağlantısızlık politikasını terk etmemeleri konusunda uyardı ve aksi halde bazı karşı önlemler almakla tehdit etti.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i suçlayarak “Buna sen sebep oldun” dedi.

NATO üyeliği için kriterlerden biri demokratik olma şartı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki ülkeyi de memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here