Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Finlandiya’nın NATO üyeliğine kabul edilmesinin Rusya’nın güvenliği için tehdit oluşturacağını vurguladı.

Günlük basın toplantısında gazeteciler, Peskov’a Finlandiya’nın NATO’ya katılımının Rusya için tehdit oluşturup oluşturmayacağını sordu.“Elbette” yanıtını veren Peskov, “NATO’nun genişlemesi, kıtamızı daha istikrarlı ve güvenli yapmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Peskov, Rusya’nın Finlandiya’nın olası NATO üyeliğine nasıl karşılık vereceğiyle ilgili sorular üzerine ise şunları söyledi: “Eğer hatırlarsanız, NATO’nun doğu kanadının güçlendirilmesi nedeniyle bizim batı kanatlarımızın güçlendirilmesine yönelik önlemler listesinin geliştirilmesini öngören bir devlet başkanı ve başkomutan talimatı var. NATO, bize doğru ilerliyor. Bu nedenle, elbette tüm bunlar özel bir analiz yapılması ve durumu dengelemek ve güvenliğimizi sağlamak için gerekli önlemlerin alınması adına önemli hususlar olacak.”

Peskov, verilecek karşılığın NATO’nun genişleme sürecinin nasıl tezahür edeceğine, NATO askeri altyapısının ne kadar ilerleyeceğine ve Rus sınırlarına ne kadar yaklaşacağına bağlı olacağının altını çizdi.

Peskov, Rusya ile NATO arasında doğrudan çatışma ihtimali hakkında da “Herkes bundan kaçınmak istiyor. Hem Rusya istiyor, hem de NATO’dan ve en önemlisi de Washington’dan bununla ilgili açıklamalar defaatle geldi. ABD Başkanı Biden da bu tür açıklamalar yaptı. Bu, herkesin kaçınmak istediği bir şey” dedi.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here