Sertifikasyon testleri için ITS Cavour Uçak gemisi Atlantik geçişini tamamlayarak ABD’nin Norfolk Deniz Üssü’ne Şubat ayında gelmişti.

İtalyan Donanmasının amiral gemisi ITS Cavour Uçak gemisi sertifikasyon testlerini tamamlayarak beşinci nesil F-35B Lightning II savaş uçakları kullanımına hazır olduğu açıklandı.

ABD Maryland, Patuxent River Donanma üssünde konuşlu ABD Deniz Piyadeleri Entegre Test Filoya (ITF) bağlı F-35B uçağı testlerde 115’ten fazla kayakla atlama ve 120 dikey iniş kalkış gerçekleştirdi. ITF ve İtalyan personeli F-35B uçuş operasyonlarını nasıl güvenli bir şekilde yürüteceklerini içeren verileri saatlerce analiz ederek izledi.

Cavour Uçak Gemisi Komutanı Giancarlo Ciappina, “Cavour gemi mürettebatı ve entegre ekibin, bu kadar hızlı bir şekilde, çok yüksek bir sinerji ve büyük bir profesyonellikle entegrasyon ve iddialı hedefe ulaşmak için güçlü bir ortak iradeye ulaşması olağanüstü bir şey” diye konuştu.

ITS Cavour Uçak gemisi Atlantik Okyanusu’nda yaklaşık dört hafta süren deniz denemelerinin ardından “Operasyona Hazır” nihai sertifikasını aldı. İtalya, F-35B savaş uçaklarını uçak gemisinde uçuran (ABD, İngiltere, İtalya ) üçüncü ülke olacak.

Uçak gemisi F-35B savaş uçaklarının görev yapması için 16 aylık bir yenileme ve geliştirme aşamasından geçti. Yenilemenin ardında Mayıs 2020’de Taranto’da bulunan La Spezia Deniz Üssünden ayrıldı.

Yenileme çalışmaları yeni bir güverte kaplaması ve uçuş güvertesinin revizyonunu içeriyordu.Buna ek olarak geminin hangarı, ekipman deposu, yakıt deposu, veri dağıtım ağı, sensörler ve elektronikler sistemler değiştirildi.

Sertifikasyon testleri için ITS Cavour Uçak gemisi Atlantik geçişini tamamlayarak ABD’nin Norfolk Deniz Üssü’ne Şubat ayında gelmişti.  

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here