İtalyan Donanmasının amiral gemisi ITS Cavour Uçak gemisine F-35B STOVL savaş uçağı ilk kez iniş gerçekleştirdi. Gemi F-35B STOVL savaş uçakları sertifikasyon denemelerine katılmak için 16 Şubatta ABD’nin Norfolk Deniz Üssü’ne gelmişti.

Maryland, Patuxent River Donanma üssünde konuşlu ABD Deniz Piyadeleri Entegre Test Filoya bağlı F-35B uçağı geminin güvertesine ilk inişi gerçekleştirdi.

ITS Cavour Uçak gemisi Atlantik Okyanusu’nda yaklaşık dört hafta sürecek olan deniz denemelerinin ardından “Operasyona Hazır” nihai sertifikasını alacak.

F-35B denemelerine Entegre Test Filoya bağlı test pilotları ve uçuş test mühendisleride katılıyor. Test Filoya bağlı iki F-35B gemiye iniş kalkış gerçekleştiriyor. Denemelerde İtalyan Donanmasına ait F-35B’lerin kullanılmayacak, şu anda montaj hattından çıkan iki F-35B test ve personel eğitimi için Güney Carolina’daki Marine Corps Hava üssünde bulunuyor.

Uçak gemisi F-35B savaş uçaklarının görev yapması için 16 aylık bir yenileme ve geliştirme aşamasından geçti. Yenilemenin ardında Mayıs 2020’de Taranto’da bulunan La Spezia Deniz Üssünden ayrıldı.

Yenileme çalışmaları yeni bir güverte kaplaması ve uçuş güvertesinin revizyonunu içeriyordu.Buna ek olarak geminin hangarı, ekipman deposu, yakıt deposu, veri dağıtım ağı, sensörler ve elektronikler sistemler değiştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here