Fransız İtalyan Çok Amaçlı Avrupa Fırkateyn programı kapsamında Fincantieri tarafından geliştirilen sekizinci FREMM sınıfı savaş gemisi test faaliyetlerini başarıyla tamamladı.

İtalyan donanmasına katılacak olan FREMM sınıfı savaş gemisi ITS Marceglia beş ay boyunca platform ve savaş sistemleri testlerinden geçirildi.Gemi İtalyan Donanması için üretilmesi planlanan on gemiden sekincisi, genel maksat  FREMM sınıfı fırkateynlerden konfigürasyonunda ise dördüncü gemisi olma özelliği taşıyor.

FREMM sınıfı Fırkateynler ilk siparişi Fransız hükümeti tarafından Ekim 2009’da verildi, sipariş verilen üç adet fırkateynin ilki 2012’de teslim edildi. Mayıs 2006’da İtalya hükümeti iki Fırkateyn siparişi verdi. İlk teslimat Mayıs 2013’de gerçekleştirildi.

ITS Marceglia’nın sözleşmeye bağlı olarak nihai resmi kabulünün 16 Nisan 2019’da yapılması bekleniyor.İtalyan Donanması için inşa edilecek dokuzuncu ve onuncu gemilerin teslimatlarının ise 2020’den sonra gerçekleşmesi planlanıyor.

Fransa 2015 Şubat ayında Mısır’a çok amaçlı FREMM tipi fırkateyn teslimatı yapmıştı. Fransa donanmasının Normandie’yi fırkateyni “Tahya Mısr” adını almıştı.

Öte yandan Yunanistan Fransa’dan finansal kiralama yoluyla FREMM sınıfı iki fırkateyn alacağını duyurdu.Yunanistan Savunma Bakan Vekili Fotis Kouvelis, ” Fransa’nın finansal kiralama yoluyla bize iki fırkateyn sağlayacağı doğru, sonraki adım iki fırkateyn daha almak olacak.” dedi.

FREMM sınıfı fırkateynler Çok Amaçlı Avrupa Fırkateyn programı kapsamında Fransa ve İtalya arasındaki ortak bir programdır. Her iki donanma için 21 adet FREMM sınıfı fırkateyn inşaa edilecek. Fırkateynin uzunluğu 144 metre, tam yük deplasmanı yaklaşık olarak 6 bin 700 ton. 27 knot hıza ulaşabilen gemide 200 kişilik personel görev yapabiliyor.

İtalyan FREMM fırkateynlerinde Aster 15 hava savunma sistemi, MBDA tarafından tedarik edilen Teseo MK2/A anti-gemi füzeleri ile donatılmıştır. Teseo MK2/A füzesi 55 km’ye kadar bir menzile sahiptir.Gemide DCNS Sylver A43 dikey fırlatma sistemi bulunmaktadır.

Fırkateynler MBDA’nın tüm hava savunma denizaltı savaş silahı sistemi Milas ile donatılmıştır. Milas sistemi, gemi sonarı, ASW helikopterleri veya deniz devriye uçakları gibi unsurlardan gelen bilgileri değerlendirebilir.

Gemide  EMPAR G-band çok işlevli aşamalı dizi radarı ve füze sistmeleri için ateş kontrol radarı mevcuttur.Ayrıca kızılötesi arama IRST sistemi bulunmaktadır.

Kaynak: İtalyan Donanması, MBDA, Ajanslar, defenceandtechnology,


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here