Ekim ayındaki kazanın ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’da (UUİ) görev yapacak astronot ve kozmonotları taşıyan Soyuz MS-11 uzay aracı Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı.

Soyuz MS-11 uzay aracı, 9 dakika içinde belirlenen yörüngeye girdi. Araç, dünyanın ekseninde 4 kez dönmesinin ardından yaklaşık 6 saat içinde uzay istasyonuna ulaştı.

Soyuz MS-11 uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmeye 20 metre kala çekilen fotoğrafı (NASA)

Rus kozmonot Oleg Kononenko, Kanada Uzay Ajansı (CSA) astronotu David Saint-Jacques ve ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Anne McClain UUİ’de 6 buçuk ay boyunca bilimsel araştırmalar yapacak.

Ekim ayında, Rus kozmonot Aleksey Oviçinin ile NASA astronotu Nick Hague’nin bulunduğu Soyuz MS-10 kapsülünü taşıyan rokette, fırlatılışından 11 dakika sonra meydana gelen arıza nedeniyle ekip acil kurtarma sistemi sayesinde iniş yapmıştı.

Kazanın nedeni olarak montaj sürecinde ayrılma sensörünün hasar görmesi gösterilmişti. Olay Rusya tarihinin ilk insanlı uçuş kazası olarak kayıtlara geçti.

Roketin fırlatılışından önce Rus Ortodoks din adamları geleneksel olarak uzay üssünde ayin düzenleyerek ekiple birlikte uzay aracını kutsadı.

Uzay istasyonunda bulunan Amerikalı Serena Aunon-Chancellor, Rus Sergei Prokopyev ve Almanyalı Alexander Gerst ise 20 Aralık’ta dünyaya geri dönecek.

Kaynak: NASA, VAO, Euronews,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here