Jandarma Genel Komutanlığı’nın 180’inci kuruluş yıldönümünde J-1526 KANUNİ kuyruk numaralı T129 ATAK Helikopteri Jandarma Havacılık Başkanlığı’na teslim edildi.

Jandarma Genel Komutanlığı resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk 180’inci yıl dönümümüzde, envanterimize bir yenisini daha kattığımız, J-1921 GAZİ kuyruk numaralı Atak helikopterimiz ile gücümüze güç katmaya devam ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Bu teslimat ile Jandarma Havacılık Başkanlığı’nın elinde 6 adet ATAK helikopteri görev yapacak. Yeni ATAK helikopteri Jandarma Havacılık Başkanlığı’nın kullandığı renk ile boyanarak J-1921 GAZİ adı verildi. Jandarmanın diğer helikopterlerine J-1526 Kanuni, J-1071 Alparslan, J-1299 Osmangazi, J-1453 Fatih ve J-1512 Yavuz isimleri verilmişti.

ATAK Projesine Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı olan Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin üretilerek hizmete alınması amacıyla başlanmıştır.

Bu çerçevede AgustaWestland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını elinde tutmaktadır.

Yakın hava desteği görevleri için dizayn edilen T129A, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatılmıştır.

T129 B helikopterine ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabilmektedir.

SSB tarafından yürütülen Proje çerçevesinde TUSAŞ (TAI) tarafından üretimlerine devam edilmekte olan ATAK Helikopterlerinin ilki 2014 yılında teslim edilmiş olup, halen üretim ve teslimat faaliyetleri sürmektedir.

Kaynak: Jandarma Komutanlığı, SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here