Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için Kawasaki tarafından inşa edilen ikinci Taigei Sınıfı Denizaltı ‘Hakugei’ Kobe’deki tersanede suya indirildi.

JMSDF için inşa edilen dizel elektrikli denizaltıların (SSK) en son modeli olan Taigei sınıfı denizaltı ‘Hakugei’ Japoncada beyaz balina anlamında geliyor.

Taigei Sınıfı denizaltıların ilki Ekim 2020’de Mitsubishi Heavy Industries (MHI) tersanesinde deniz indirilmişti. Ulusal “Savunma Programı Yönergeleri’ne” göre ilk denizaltı test denizaltısı olarak kullanılacaktı. JMSDF gelecekteki denizaltılarında kullanmayı planladığı tüm teknolojileri bu denizaltı test etti. Suya indirilen ikinci denizaltı ‘Hakugei’ sınıfının ilk operasyonel konuşlandırılmasını gerçekleştirecek.

Taigei Sınıfı denizaltıların dış görünüşü Sōryū sınıfından çok farklı değil, fakat iç donananımı tamamen farklı bir denizaltı. İlk defa Taigei sınıfı denizaltılar Lityum-İyon piller ile donatıldı, böylece son denizaltı Hakugei’ devrye girmesiyle Japon Donanmasında dört adet Lityum-İyon pillerle donatılmış (Sōryū sınıfının son iki denizaltısı ve ilk iki Taigei sınıfı) denizaltı görev yapacak.

Yeni denizaltılarda sonar ve muharebe komuta sisteminin yetenekleri iyileştirildi. Ayrıca daha sessiz hale getirmek için yeni akustik emici malzemeler ve yüzer bir zemin yapısı kullanıldı. Beka kabiliyeti arttırmak için düşman torpidolarından kaçmak için tuzakları fırlatan yeni bir Torpido Karşı Tedbir Sistemi ile donatıldı.

Taigei Sınıfı Denizaltılar standart deplasman yaklaşık 3000 ton, uzunluğu 84 metre, genişliği 9,1 metre, mürettebat yaklaşık 70 kişi ve tahrik Dizel Elektrikli (lityum iyon pillerle) gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here