Çin insanlı uzay aracı Shenzhou-13 Çin tarafından dünya yörüngesinde kurulan uzay istasyonuna kenetlendi. Araçta bulunan üç astronot uzay istasyonunun Tianhe modülüne başarıyla geçti.

Reuters’ın aktardığı habaere göre, Şıncou-13 uzay mekiği, Long March-2F roketi tarafından Çin’in kuzeybatısında bulunan Gansu Eyaleti’ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden yerel saatle 12:23’te (16:23 GMT) fırlatıldı.

Shenzhou-13 uzay aracı yörüngedeki Tianhe modülüne otomatik olarak kenetlenmesiyle, uzay aracında bulunan astronotlar Zhai Zhigang, Wang Yaping ve Ye Guangfu uzay istasyonunun çekirdek kapsülü Tianhe başarıyla geçerek, Çin’in Tianhe uzay istasyonuna gönderdiği ikinci mürettebat oldular.

uzay istasyonu kurma faliyetleri kapsamında Çin, Tienhı (Göksel Uyum) adı verilen çekirdek modülü 29 Nisan’da fırlatmıştı.Çin’in ilk insanlı seferinde, astronotlar Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo’nu taşıyan Şıncou-12” kapsülü 17 Haziranda Uzay istasyonuna kenetlenmişti.

Fırlatılan Shenzhou-13 aracı, istasyonun 2022’de tamamlanabilmesi için yapılacak olan 4 insanlı seferden ikincisi olduğu bildirildi.

ABD’nin Çin’i, uzay araştırmaları alanı ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi üzerine, Çin hükümeti 2022’ye kadar kendi uzay istasyonunu kurma çalışmalarına başladığını açıklamıştı.Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya’nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.

İstasyonun 2022’de tamamlanabilmesi için dört insanlı sefer ve dört kargo seferi yapılması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here